
Fot. Tomasz Raczyński.
W ramach projektu Taneczne Konfrontacje Europejskie: Zawirowania, realizowanego przez Fundację Scena Współczesna oraz Teatr Tańca Zawirowania, w dniach 1–3 grudnia 2017 w Ośrodku Zawirowania (ul. Belwederska 20/22) odbędzie się III edycja Konkursu Choreograficznego „WarsawZAWIROWANIAdance”, tym razem skierowanego do choreografów z Polski.
Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny „Warsaw ZAWIROWANIA Dance”, organizowany przez Fundację Scena Współczesna to projekt skoncentrowany na prezentacji artystów związanych z tańcem – zarówno rozpoznawalnych profesjonalistów, jak i młodych tancerzy i choreografów. Organizatorzy biorą pod uwagę różne style, nurty i zjawiska tańca współczesnego. Prezentacje konkursowe polskich uczestników odbędą się w dniach 1 i 2 grudnia przed międzynarodowym jury, które wybierze zwycięską trójkę. Swój głos będą mieć także widzowie, którzy nagrodzą swojego faworyta. Laureaci zaprezentują się podczas gali finałowej w dniu 3 grudnia, podczas której wystąpi również trójka zwycięzców międzynarodowych konkursów z 2016 roku: Dorotea Saykaly (Kanada) – zwyciężczyni „WarsawZAWIROWANIAdance”, Roni Chadash (Izrael) – zwyciezca Machol Shalem Competition oraz Ferenc Feher (Węgry) – zwycieżca konkursu na festiwalu Masdanza.
Program:
1 grudnia godz. 18.00
Marta Kosieradzka: So clear
Piotr Mateusz Wach: I że Cię nie opuszczę aż do śmierci
Jakub Lewandowski: Melancholia
Jacek Niepsujewicz: Happiness does not wait
Zofia Tomczyk: Connection
2 grudnia godz. 18.00
Anna Piotrowska & Kamil Bończyk: bless the king_nieliryczna pieśń
Krystyna Lama Szydłowska: Pamiętniki z wakacji
Ilona Gumowska: Moira
Bartek Woszczyński: After the Past
Anna Piotrowska & Alexey Torgunakov: under the dead tree
3 grudnia godz. 18.00
GALA FINAŁOWA:
prezentacje laureatów
Dorotea Saykaly (Kanada)
Roni Chadash (Izrael)
Ferenc Feher (Węgry)
W tym roku w jury Konkursu „WarsawZAWIROWANIAdance” znaleźli się:
Jasmin Choidi (Irlandia) – reprezentantka Dance Platform w Irlandii. Współzałożycielka Iseli-Chiodi Dance Company. Urodziła się w Argentynie w 1976 roku. W 1996 roku ukończyła Taller de Danza de San Martin. Występowała z różnymi argentyńskimi choreografami, by następnie od 2001 roku rozpocząć karierę we Francji. Od 2006 roku mieszka w Irlandii, gdzie tworzy i pracuje jako performerka i choreografka. W 2016 roku ukończyła MA Festive Arts, First Class Honors (University of Limerick). Wśród choreografó1) I choreografem, z ktymi współpracowała, są m.in.: Mathilde Monnier, Fabrice Ramalingom, Patrice Barthes, Liz Roche, Helene Cathala. Od 2008 roku jest rezydentką Artist at Tipperary Dance Residency, gdzie opracowała kompleksowy program rezydencyjny we współpracy z Alexandre Iseli. Założyli wspólnie Iseli-Chiodi Dance Company i międzynarodowy festiwal tańca Tipperary Dance Platform.
Iwona Olszowska (Polska) – tancerka, choreografka, nauczycielka tańca współczesnego. Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary, warsztatach organizowanych przez Śląski Teatr Tańca, Centrum Animacji Kultury oraz na festiwalach tańca w Polsce. Swoją karierę taneczną rozpoczęła w latach osiemdziesiątych w studenckim teatrze tańca „Kontrast”. Współzałożycielka – wraz z Martą Pietruszką – Eksperymentalnego Studia Tańca EST (1989). Realizowała także ruch sceniczny dla teatrów dramatycznych (min. dla Teatru Rozmaitości w Warszawie, Narodowego Teatru Starego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Brała udział w projektach z Pracownią Fizyczną (Zdarzenia oraz wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy. O improwizacji tańca), Renatą Piotrowską (Unknown), Martą Pietruszką i Andrzejem Sadowskim (B&B), Marcinem Janusem, Magdą Przybysz (Serce zRozum) oraz w projektach międzynarodowych: Liz Lerman Dance Exchange, Risy Jaroslow, Maidy Withers, Pierre’a Deloche’a, Michaela Schumachera.
Vadim Kasparov (Rosja) – reprezentant petersburskiego Open Look. Jest współzałożycielem Kannon Dance School w St. Petersburgu (1997). Kierownik Katedry współczesnej choreografii i terapii tańcem na Uniwersytecie w Lesgaft (2002–2006). Założyciel i menedżer projektów: Open Look Dance Festival, platforma Russian Look, Plastique of Word, DANCE 4 KIDS Festival, Cinemadance Festival, Tochka Otscheta Festiwal Danse we Francji.
Włodzimierz Kaczkowski (Polska) – dyrektor Teatru Tańca Zawirowania i Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w Warszawie. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze i Reżyserii Filmowej i Teatralnej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (obecnie: Akademia Teatralna), gdzie otrzymał tytuł magistra w 1983 roku. Przez siedem lat był związany z teatrami w Warszawie i Krakowie jako reżyser teatralny. Przygodę z tańcem rozpoczął w 1987 roku, gdy wyreżyserował balet Nienasycenie według Witkacego w Operze Narodowej w Warszawie. Jako prezes Fundacji Scena Współczesna powstałej w 2001 roku wspiera rozwój tańca współczesnego w Polsce i Europie, stara się ułatwić kontakty międzynarodowe i inicjuje wymianę międzynarodowych zespołów. Prowadzi warsztaty, organizuje konferencje i seminaria w skali lokalnej i międzynarodowej. W 2004 roku pod auspicjami Fundacji powstał Teatr Tańca Zawirowania, który w ciągu kilku lat stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Polsce. W roli menedżera i producenta Kaczkowski kieruje powstawaniem nowych premier, organizuje międzynarodowe występy i projekty z artystami z całego świata.
***
Tegoroczny Konkurs Choreograficzny „WarsawZAWIROWANIAdance” jest częścią projektu Taneczne Konfrontacje Europejskie: Zawirowania.
Taneczne Konfrontacje Europejskie: Zawirowania
Rezerwacje i bilety:
Wprowadzamy system Pay What You Want. Za wszystkie prezentacje widz zapłaci dopiero po zakończeniu występów w danym dniu, ile uzna za stosowne, w zależności od zasobności portfela i tego, jak podobało się przedstawienie.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązuje rezerwacja mailowa pod adresem:
joanna.formatzero@gmail.com. W treści wiadomości należy wpisywać tytuły spektakli.
Organizatorzy:
Fundacja Scena Współczesna
Teatr Tańca Zawirowania
Współorganizatorzy:
Teatr Rampa
Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny FORMAT ZERO
Teatr Tańca NTF
Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka i Taniec – Interwencje 2017”.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, a także Ambasada Izraela w Warszawa oraz Instytut Francuski w Polsce.