
Dokumentacja działania zrealizowanego w ramach projektu „Plac Małachowskiego 3” w przestrzeni wystawy „Koji Kamoji. Cisza i wola życia” w Galerii Zachęta, 2018. Fot. Weronika Wysocka.
W ramach cyklu Centrum w Procesie 2018 Centrum w Ruchu i Instytut Teatralny w Warszawie zapraszają na Ciszę Izabeli Chlewińskiej – spektakl, instalację performatywną i seans leczniczy w jednym. Cisza to szczególne miejsce odpoczynku, wytchnienia, samoobserwacji. Tym miejscem jest ciało. To również dodatkowe miejsce w przestrzeni publicznej, w debacie społecznej, na scenie politycznej, w intymnych relacjach. Cisza to koniec i początek, wejście na nowy poziom postrzegania swojego ciała i rzeczywistości.
Jest to spektakl z jednej strony medytacyjny i introwertyczny, a z drugiej bezpośredni i konfrontacyjny – w relacji i sprzężeniu energetycznym z otoczeniem – obiektami w przestrzeni oraz ludźmi i ich ciałami, wraz z tym, czego nie widać – ich uczuciami, myślami i fantazjami. Trening uważności poprzez generowanie ciszy – ciszy jako podstawowej potrzeby człowieka.
Performerzy niczego nie udają. Czasami są aktywni, a czasami bierni. Śmieją się. Płaczą. Rozmawiają. Tańczą. Widownia niczego nie ogląda. Wszystkiego doświadcza osobiście.
Widownia niczego nie ogląda. Wszystkiego doświadcza osobiście.
Polska potrzebuje Ciszy!
Każdego dnia w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) zaplanowane są trzy pokazy – o godz. 16.00, 18.00 i 20.00.
UWAGA! Organizowana jest publiczna zbiórka, która umożliwi powstanie spektaklu.
Projekt można wesprzeć tutaj:
http://wspieramkulture.pl/projekt/1651-Cisza-Silence
Dla wspierających organizatorzy zbiórki przygotowali fascynujące, niematerialne nagrody.
Cisza jest jedną z trzech wrześniowych premier cyklu Centrum w Procesie 2018. Pozostałe to Uncannings Magdaleny Ptasznik i Królowa Wody Marii Stokłosy – obie będą prezentowane jako wydarzenia performatywne towarzyszące wystawie Inne tańce w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Opublikowane zdjęcie pochodzi z dokumentacju działania zrealizowanego w ramach projektu Plac Małachowskiego 3 w przestrzeni wystawy Koji Kamoji. Cisza i wola życia w Galerii Zachęta, 2018. Fot. Weronika Wysocka.
Reżysera, choreografia i dźwięk: Izabela Chlewińska
Dramaturgia: Ela Chowaniec
Scenografia i kostiumy: Tomek Bergmann
Światło: Damian Pawella
Wykonanie: Izabela Chlewińska, Marta Bury, Aneta Jankowska, Lucyna Piwowarska, Karol Kadłubiec, Kamil Przystał, Tomek Sobczak
Koordynator projektu: Ewa Kędziora
Organizatorzy: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu
Partner: Instytut Teatralny w Warszawie
Wydarzenie w ramach Centrum w Procesie 2018
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa
Bilet: 25 zł
Do kupienia na stronie: http://www.instytut-teatralny.pl/kalendarium/cisza_2018-09-14