4 i 5 listopada o godz. 19.00 na wrocławskiej scenie Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA odbędą się premierowe spektakle teatru tańca Life in this House is Over w reżyserii Samanthy Say z udziałem zespołu Source Materiał i aktorów Teatru ZAR, realizowanego we współpracy z Pina Bausch Zentrum z Wuppertalu oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Prace nad spektaklem rozpoczęły się w 2023 roku, kiedy na scenie Studio Na Grobli można było zobaczyć wczesną fazę spektaklu, zatytułowaną: I Should Have a Party for All the Thoughts I Didn’t Say – processes. Był to pokaz stanowiący część projektu „Taniec Tradycja Transgresja”.
Life in this House is Over w swojej pełnej odsłonie koncentruje się wokół sytuacji pogrzebu i spotkania na stypie, uwypuklających niezręczność i sztuczność zachowań oraz rozmów osób, które znalazłszy się razem w osobliwym miejscu i czasie, próbują zachować konwenanse. To żywa społeczność uchwycona na granicy między niekompletną pamięcią o wydarzeniach z przeszłości a nieprzewidywalną przyszłością. W grupie żałobników rosną napięcia i międzypokoleniowe konflikty. Przywoływane historie – zarówno te indywidualne, jak i wspólne – podlegają sprawdzeniu: które z nich, jeśli w ogóle, można ocalić i zachować?
Wielowątkowa wypowiedź, która wybrzmiewa niejako ponad spektaklem, podnosi kwestię natury czasu, przenikania i zapisywania w nim międzypokoleniowej oraz wielokulturowej wspólnoty twórczej. Powraca w nim również pytanie o możliwość trwania – czy możliwe jest bycie w świecie, który stale podlega sile nieuchronnej zmiany?
Twórcy podjęli się rozpoznania tego obszaru, wykorzystując narzędzia teatru, tańca i improwizacji. Reżyserka powołała do życia wywodzący się z dwóch znaczących ośrodków artystycznych kolektyw, który tworzą m.in. tancerki pracujące z legendarnym zespołem Tanztheater Wuppertal Piny Bausch oraz aktorzy Teatru ZAR, którego twórczość jest głęboko zakorzeniona w „teatrze dźwięku”. Współpraca artystów korzystających z różnych środków artystycznego wyrazu – głosu i śpiewu, tańca i ruchu ciała – sprawia, że w spektaklu nie ma określonego stałego punktu widzenia, co pozwala widzom na swobodę interpretacji i wyboru jednego z wielu wątków i form opowieści.
Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) są dostępne na stronie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego: http://www.bilety.grotowski-institute.pl/
Po pierwszym pokazie, 4 listopada, odbędzie się spotkanie z udziałem Bettiny Milz, dyrektorki Pina Bausch Zentrum oraz Jarosława Freta, dyrektora Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektu „Działanie Taniec Głos”.
Panel dyskusyjny oraz pokaz spektaklu Life in this House is Over są realizowane w ramach projektu Teatru ZAR „Działanie Taniec Głos”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.