W piątek 7 lutego 2014 Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na premierę przedstawienia w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej. Spektakl powstaje z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jest to jedno z kanonicznych dzieł literatury odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, dało impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno. W przedstawieniu zestawione zostaną dwie konwencje – taniec i pantomima.
Kolejne prezentacje zaplanowane są na 8 i 9 lutego o godz. 19.00. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na premierę i na każdy dzień prezentacji. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl
O spektaklu:
Współczesne pojęcie piękna i brzydoty, estetyzacja życia na wszystkich jego płaszczyznach, wyzwala coraz większą chęć dostosowania się do promowanego w mediach wizerunku atrakcyjnej kobiety i kobiecości sprowadzonej do smukłej linii ciała, długich nóg, dużych piersi i ust. Zewnętrze opakowanie stało się ważniejsze niż to, co mamy do zaoferowania jako człowiek. Inteligencja i emocjonalność stały się niewygodnymi pojęciami, wymagają zaangażowania i poznania. Ułatwiając sobie relacje z drugim człowiekiem pozostajemy powierzchowni i skupiamy się na zewnętrznych oznakach piękna/brzydoty. Współczesny model kobiecości stał się płaski, jak zdjęcia w magazynach dla kobiet. W pracy nad przedstawieniem zastanowimy się, czy ten współczesny kanon jest prawdziwy? czy jest możliwy do wprowadzenia do w życia? czy pozostaje tylko nierealnym efektem photoshopa? I W końcu pytanie zasadnicze – czy współczesna relacja piękna i brzydoty umożliwia budowanie trwałych relacji i daje nam realne poczucie własnej wartości?
Historia brzydoty
reżyseria i choreografia, scenografia, światło: Anna Piotrowska
muzyka: Michał Mackiewicz
Kostiumy: Anna Piotrowska/Adam Królikowski
Obsada:
Anaza – Izabela Cześniewicz
Anaszka – Agnieszka Dziewa
Anaria – Maria Grzegorowska
Anagi – Agnieszka Kulińska
Anakha – Monika Rostecka
Historia brzydoty powstaje we współpracy zLaboratorium Ruchudziałającym przyEuropejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami są:Biuro Festiwalowe Impart 2016orazInstytut Muzyki i Tańca.
Więcej informacji na stronie: www.pantomima.wroc.pl