Aleksandra Borys – tancerka i choreografka. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi (2003), oraz Codarts − Rotterdam Dance Academy w Holandii. Współpracowała z wieloma artystami w kraju i zagranicą, tj. Aitana Cordero Vico (3 ways to master a Kiss or twentyfive minutes kiss at your neck, 2010/2011), Ugo Dehaes (FORCES, 2010), Marysia Stokłosa (Let’s dance Chopin, 2010; Prawa półkula, 2009), Cora Bos-Kroese and Georg Reischl (Signals, 2008), Liat Magnezy (Route Atelie, 2008), Konrad Szymański (Solo 06., 2007), Ivan Schauvliege (Clow in a Box, 2008), Edan Gorlicky (Let’s not and say we did, 2008), Ola Maciejewska (Agency of god, Unemployed forces, 2006), Victoria Day Fox (Déjà vu, 2005), Jarosław Staniek (Opentaniec, 2003/2005).
W 2010 roku jako choreograf stworzyła autorskie solo lost in details – w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt (produkcja: „Stary Browar Nowy Taniec” w Poznaniu) oraz Double Re-act we współpracy z mimosa|moise dla World’s Listening Day ( produkcja: Fruit for the Apocalypse w Londynie).
Występowała na scenach w Polsce, Holandii, Belgii, Niemczech, Chorwacji, Czechach, na Słowacji, w Anglii, Grecji, Norwegii, Chinach.
Rezydentka Solo Projekt 2010 w ramach programu „Stary Browar Nowy Taniec” w Poznaniu, koordynowanego przez Joannę Leśnierowską (Art. Stations Foundation). W tym samym roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka programu DanceWeb 2011, ImpulzTanz w Wiedniu.
W sezonie 2010/2011 Borys była jedną z dwóch polskich uczestniczek (obok Beaty Mysiak z Lublina) programu dla młodych choreografów Tour d’Europe des Chorégraphes sponsorowanego przez Unię Europejskiej (program Leonardo Da Vinci).
W 2011 w Starym Browarze w Poznaniu (Stary Browar Nowy Taniec/Art Stations Foundation) odbyła się premiera spektaklu według pomysłu i w reżyserii Joanny Leśnierowskiej, w którym obok Borys udział biorą Janusz Orlik i Łukasz Kędzierski.
W czerwcu 2013 roku Aleksandra Borys zadebiutowała w cyklu RE//MIX, realizując pracę wyłonioną w konkursie ogłoszonym przez komunę//warszawa wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca. Trwający od 2010 roku w komunie//warszawa cykl RE// MIX to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Performans taneczny UNISONO powstał na podstawie twórczości pionierki tanecznej improwizacji, Amerykanki Anny Halprin. W przedstawieniu obok Borys udział bierze Marysia Zimpel, pokazowi towarzyszy także film z udziałem Marysi Stokłosy, zrealizowany przez Justynę Calińską.
Artystka o spektaklu:
W moim remiksie chcę, wraz z towarzyszącymi mi artystkami, sprawdzić, jak metody i sposoby pracy Anny Halprin przekładają się na naszą rzeczywistość. Ciekawi mnie, jak po wielu latach bardzo specyficznej pracy w zamkniętym studiu wyjście „na otwarte przestrzenie” wpłynie na ciało i jego ruch, na moją praktykę choreograficzną. Pragnę się przekonać, na ile obserwacje i przemyślenia wynikające podczas tej pracy będą się pokrywać, a na ile będą się różnić od tego, do czego doszła Anna Halprin. Zainspirowana jej twórczością, podążam za myślą artystki: „tancerz jest jednym z elementów obrazu” – mówi Aleksandra Borys.
Od 2013 roku Borys należy do Centrum w Ruchu – zrzeszenia związanych ze stolicą choreografów. CwR to przestrzeń dla sztuk performatywnych w Warszawie, która powstała z inicjatywy Fundacji Burdąg. Mieści się w budynku byłego gimnazjum udostępnionego przez Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy w ramach projektu Wawerska Strefa Kultury. Odbywają się tu próby do spektakli, warsztaty oraz przedpremierowe pokazy prac. Jest to pierwsza udana próba stworzenia stałego miejsca pracy dla niezależnych choreografów w stolicy.