Ludzie tańca

Izabela Orzełowska

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagog
Zdjęcie: Izabela Orzełowska

Fot. Zuzanna Gąsiorowska

Wersja do druku

Udostępnij

Izabela Orzełowska – tancerka, choreografka, pedagog. Urodziła się i wychowała w Siedlcach, gdzie rozpoczęła edukację taneczną w szkole tańca Caro Dance, kierowanej przez jej mamę Iwonę Orzełowską. Od najmłodszych lat wraz z zespołem Caro Dance reprezentowała Polskę na wielu festiwalach, zawodach oraz konkursach sztuki tańca w Polsce i za granicą.

W 2014 roku ukończyła CODARTS – University of the Arts w Rotterdamie o specjalizacji Performing. W latach 2013-2016 pracowała w Konzert Theater Bern w Szwajcarii, gdzie współpracowała m.in. z takimi choreografami jak Koen Augustijnen, Lisi Estaras czy Felix Landerer.

Od 2016 roku na stałe współpracuje ze szwajcarskim Pink Mama Theatre pod kierownictwem Dominika Krawieckiego i Sławka Bendrata, z którymi tworzy niebanalne i odważne kreacje artystyczne. Współpraca z zespołem rozbudziła w niej wielką potrzebę zgłębienia i zrozumienia innych sztuk scenicznych, co zaowocowało rozpoczęciem studiów magisterskich na berneńskim uniwersytecie Hochschule der Künste Bern | HKB na wydziale Expanded Theatre.

Interesuje ją teatr interdyscyplinarny i związane z nim poszukiwania. W ramach swojego warsztatu i praktyki świadomie rozwija talent aktorski i wokalny. Pracując nad rolą, korzysta także z improwizacji, interpretacji tekstu literackiego, wspomagając się narzędziami z zakresu emisji głosu i impostacji.

Oprócz pracy z Pink Mama Theatre, w ciągu ostatnich lat brała udział w wielu niezależnych projektach m.in. w Gandawie, Bernie czy Berlinie.

Rok 2020 pomimo wielu trudności przyniósł też kilka ciekawych momentów artystycznych w jej życiu, m.in. projekt z kolektywem United Limbs (WIN.DOWS_38), czy możliwość stworzenia pracy solowej w ramach programu studiów magisterskich na HKB Bern. Oba te projekty artystyczne pozwoliły zgłębić, a także rozbudować określone formy, sposoby i praktyki pracy twórcze, wyjść poza istniejące konwencje, bez ograniczeń wyznaczanych przez dane gatunki sztuki.

Regularnie uczy tańca współczesnego i jazzowego w Polsce, Szwajcarii, Korei Południowej, Niemczech i Norwegii. Jest również licencjonowaną nauczycielką jogi (200 godzin YTT – Yoga Teacher Training). Podczas swoich zajęć lub/i warsztatów czerpie inspiracje i pomysły z różnorodnych doświadczeń w tańcu, jodze i innych formach sztuki. Korzysta z technik tańca współczesnego, hip-hopu czy jazzu, tworząc fizyczne podstawy do dalszych eksploracji, które opierają się na improwizacji oraz tworzeniu i wykonywaniu fraz choreograficznych.

Interesuje ją pojemność i wszechstronność różnych form sztuki. Uwielbia przesuwać i kwestionować granice, które znajdują się wewnątrz fizycznego, umysłowego i duchowego „ja”. Jest zainteresowana wprowadzaniem zarówno wykonawcy, jak i widza w „inne” miejsce.

Izabela Orzełowska „Manifasting Manifesto”. Fot. Ben Zurbrigger
Izabela Orzełowska „Manifasting Manifesto”. Fot. Ben Zurbrigger
Izabela Orzełowska w projekcie „wwww_what we weally want” Philipa Neubergera. Fot. Rob Lewis
Izabela Orzełowska w projekcie „wwww_what we weally want” Philipa Neubergera. Fot. Rob Lewis
Izabela Orzełowska w spektaklu „Shaved Town” Pink Mama Theatre. Fot. Łukasz Szrek
Izabela Orzełowska w spektaklu „Shaved Town” Pink Mama Theatre. Fot. Łukasz Szrek
Izabela Orzełowska w spektaklu „Shaved Town” Pink Mama Theatre. Fot. Łukasz Szrek
Izabela Orzełowska (na dole) w spektaklu „Jungle” Pink Mama Theatre, Fot. Krzysztof Kadis
Izabela Orzełowska w spektaklu „Jungle” Pink Mama Theatre, Fot. Krzysztof Kadis
Izabela Orzełowska (druga od lewej) w spektaklu „Olimpiada”. Fot. Ewa Podding
Izabela Orzełowska w spektaklu „Olimpiada”. Fot. Ewa Podding
Fot. Zuzanna Gąsiorowska
Fot. Zuzanna Gąsiorowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close