Maria Lucas tancerka i pedagożka, urodzona 31 października 1884 roku w Warszawie, zmarła 22 marca 1961 roku tamże.
Uczyła się w warszawskiej Szkole Baletowej przy Teatrze Wielkim, gdzie był uczennicą Jana Walczaka. Karierę sceniczną rozpoczęła w 1899 roku. Pracowała w Warszawskich Teatrach Rządowych, Teatrze Praskim w Warszawie oraz Operze Śląskiej w Bytomiu. W późniejszym okresie kariery wykonywała role mimiczne, oraz była pedagożką tańca klasycznego w warszawskiej Szkole Baletowej, Szkole Tańca Artystycznego przy Teatrze Wielkim w Poznaniu (na zaproszenie Jerzego Kaplińskiego), Państwowym Liceum Choreograficznym w Sosnowcu i w studio baletowym przy Operze Śląskiej. W Sosnowcu uczyła. także gry aktorskiej. Do jej uczennic z warszawskiej szkoły należały: Sabina Szatkowska, Olga Sławska-Lipczyńśka (właść. Prorubnikowa) i Miła Kołpikówna.
Jej ważne role to m.in.: Angelika Chiarini, Helena (Tarcza syreny), Katarzyna (Katarzyna, córka bandyty), Matka Biljany (Ochridska legenda, chor. M. Kirbos), Matka Wacława (Fontanna Bachczysaraju, 1955), Straganiarka (Sprytni studenci, chor. M. Kopiński) Dama dworu (Królewski błazen, chor. H. Tomaszewski), Żona Doktora (Dziadek do Orzechów, chor. Z. Korycki) oraz role w Kopciuszku (chor. M. Kopiński).
Stworzyła także choreografię do spektaklu Polak z dolarami (Teatr Praski w Warszawie, 1919), w którym również występowała w roli tanecznej, oraz współpracowała choreograficznie nad operą Don Carlos (Opera Śląska w Bytomiu, 1955).