Monika Błaszczak — polska tancerka, choreografka i artystka. Urodzona 13 marca 1997.
Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. W 2019 ukończyła studia licencjackie na kierunku BA Contemporary Dance w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie dzięki pełnemu stypendium od The Berek Trust. W 2024 roku uzyskała tytuł magistry na kierunku Performance Studies od New York University Tisch School of the Arts, dzięki pełnemu stypendium od wydziału.
Jako choreografka zadebiutowała pracą site-specific Śnienie, w którą zaangażowani byli wszyscy ówcześni uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu w ramach 9. Festiwalu Atelier Polskiego Teatru Tańca, ponownie prezentowanym na Festiwalu Malta 2016. Był to początek jej międzynarodowej kariery jako tancerki i choreografki. Dotychczas prace choreograficzne Moniki Błaszczak były prezentowane w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Swoją twórczość prezentowała na światowych scenach i galeriach sztuki, takich jak Tate Modern, Sadler’s Wells Lilian Baylis, Victoria and Albert Museum, The Barbican Centre, Polski Teatr Tańca, South London Gallery i V.O Curations.
Błaszczak obroniła pracę licencjacką zatytułowaną Soliloquy. A Practice of Becoming Through the Hauntological Choreographing of Oneself w Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie pod kierunkiem dr Rebecci Stancliffe. Swoją pracę magisterską zatytułowaną The Inverted Portal. An Aesthetic Theory for Dancers obroniła na New York University Tisch School of the Arts pod kierunkiem profesora André Lepeckiego. Swoje badania prezentowała na licznych konferencjach naukowych; była również współorganizatorką takich konferecji i sympozjów jak „The Trouble with Dance” i „Difficulty in Dance Discourse” w Londynie oraz I Oddolnego Kongresu Tańca w Warszawie. Była stałą lub gościnną nauczycielką na takich uczelniach, szkołach i ośrodkach jak między innymi: The University of Chicago, Independent Dance w Londynie, Polski Teatr Tańca, Teatr Polski i Centrum Pilates i Tańca Pendulum w Poznaniu, Centro Manna w Santiago czy Proyecto Barranco w La Paz.
Jako tancerka współpracowała z takimi choreografami jak między innymi Sivan Rubinstein (Dance No 2°), Paweł Sakowicz i Weronika Pelczyńska (Game Change), Ioanna Bili (Benchmark), Kosta Liparteliani (277,403), Leah Marojević (1-800-LONGING4IT), Sasha Pirogova (SHIFT) i Tony Thatcher.
Błaszczak jest autorką licznych choreografii i projektów kolektywnych, w tym: Śnienie (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa i Fara w Poznaniu, 2016), Dziś są moje urodziny (2) (Scena Robocza w Poznaniu, 2016), The Ants Inside Are Full of Flowers (Laban Studio Theatre w Londynie, 2017), Modern Couples (The Barbican Centre w Londynie, 2018), silk (Laban Theatre, 2019), Welcoming Female Fantasy (Sadler’s Wells Lilian Baylis w Londynie, 2019), How To Mimesis (The Place w Londynie, 2020), Mass Hysteria Presents: The Game (Tate Modern w Londynie, 2020), Święto wiosny: Preludium (Polski Teatr Tańca w Poznaniu, 2021), Pieśni żałobne (Brama Poznania w Poznaniu 2022), Zaplatanie (Rixdorfer Höhe w Berlinie, 2022), Ballerina Horror Project (Movement Theatre w Tbilisi, 2023), Ballerinas’ Diaries (Filmoteka Narodowa, 2024).
Jest współzałożycielką i członkinią kolektywu MassHysteria.
Błaszczak jest laureatką licznych nagród i odznaczeń, które obejmują: NYU Tisch Performance Studies Award (2024), Trinity Laban Innovation Award (2019), tytuł Człowieka Roku 2016 w kategorii kultury od kulturapoznan.pl i magazynu IKS (2016) i Medal Młodej Sztuki (2016). Była również stypendystką takich programów jak między innymi: Młoda Polska (2024), stypendium Funduszu TALENTY (2016-2019 oraz 2023/24), stypendium Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich (2023), Lew Wasserman Scholarship (2023/24), Tisch School of the Arts Graduate Scholarship (2023/24), stypendium „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2022), stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS (2021), stypendium artystyczne miasta Poznania (2015), stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2014-2016) i innych.
Strona internetowa artystki: https://www.monikablaszczak.com/