Ludzie tańca

Zdjęcie: Paweł Chynowski

Od lewej: Boris Ejfman i Paweł Chynowski. Fot. Juliusz Multarzyński.

Wersja do druku

Udostępnij

Paweł Chynowski teatrolog, krytyk baletowy, librecista i wydawca, pełnomocnik dyrektora Polskiego Baletu Narodowego. Ukończył filologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, jednak już podczas studiów rozpoczął współpracę z redakcjami „Ruchu Muzycznego” i „Życia Warszawy” jako dziennikarz, krytyk publicysta kulturalny i baletowy. Był także korespondentem „Dance Magazine” (USA) i „Ballett International” (RFN), twórcą haseł dot. polskiego baletu dla „Encyklopedii muzycznej PWM”, „Polskiego słownika biograficznego” i do amerykańskiej „International Encyclopedia of Dance”.

Był inicjatorem licznych przedsięwzięć promujących taniec w Polsce: magazynu baletowego „Taniec” (redaktor, Poznań i Warszawa), Medalu Wójcikowskiego, przyznawanego corocznie przez Polski Teatr Tańca najlepszemu tancerzowi młodego pokolenia, obchodzenia w Polsce Międzynarodowego Dnia Tańca, obchodów 200-lecia polskiego baletu w 1985 roku organizowanych przez Teatr Wielki w Warszawie. Następnie, już jako dramaturg Teatru Wielkiego i doradca ds. baletu, stworzył Warszawskie Dni Baletu i ogólnopolskie obchody 100-lecia urodzin Wacława Niżyńskiego. Od 1992 do 2009 roku był kierownikiem literackim Teatru Wielkiego Opery Narodowej, twórcą programów teatru i licznych publikacji. Od 2009 roku jest pełnomocnikiem dyrektora naczelnego TW-ON do spraw baletu. Jest jednocześnie współpracownikiem i zastępcą dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora, z którym tworzy nowe oblicze tego zespołu.

Paweł Chynowski jest również autorem librett baletowych: Stanisław i Anna Oświecimowie (Warszawa, 1976; Gdańsk 1992; Poznań 2009), Mit o Aleksandrze (1978, balet nie zrealizowany), Nasz Niżyński (Warszawa, 1989), Muzy Chopina (Warszawa, 1991), Hrabia Monte Christo (Poznań, 2005), a także adaptacji libretta Dziadka do orzechów (wspólnie z choreografem Sławomirem Woźniakiem, Teatr Wielki w Poznaniu, 2006). Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1986) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005) oraz medalami im. Diagilewa, Niżyńskiego, Bogusławskiego, Chopina i Szymanowskiego oraz 200-lecia Polskiego Baletu.

Od lewej: Paweł Chynowski, John Butler, Maria Krzyszkowska i Hans van Manen. Fot. Juliusz Multarzyński.
Od lewej: Paweł Chynowski i Krzysztof Penderecki. Fot. Juliusz Multarzyński.
Od lewej: Boris Ejfman i Paweł Chynowski. Fot. Juliusz Multarzyński.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close