Roderyk Lange (1930-2017) – choreolog, antropolog tańca, wykładowca analizy i notacji ruchu, współpracował z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był dyrektorem dwóch ośrodków naukowo-dydaktycznych zajmujących się tańcem, analizą ruchu i jego notacją , a także antropologią tańca: Centre for Dance Studies w Jersey w Wielkiej Brytanii i Instytutu Choreologii w Poznaniu – jednej z niewielu placówek w Polsce koncentrujących się wokół teorii tańca.
Profesor Roderyk Lange był jednym z najwybitniejszych choreologów na świecie. Jak pisze autor wstępu do tomu jubileuszowego Taniec −Choreologia− humanistyka (Poznań, 2000), poświęconego prof. Lange, Dariusz Kubinowski: „Jego działalność naukowa przyczyniła się do ugruntowania miejsca choreologii w obrębie nauk humanistycznych oraz podniesienia jej akademickiego statusu”.
Profesor Lange jest autorem kilkuset artykułów, kilkudziesięciu książek i redaktorem wielu opracowań naukowych na temat tańca – od prac zajmujących się Labanowską kinetografią, poprzez liczne eseje i książki na temat polskiego folkloru tanecznego, a także antropologii tańca. Wśród licznych publikacji prof. Langego warto wymienić: Taniec ludowy w Polsce i jego przeobrażenia w czasie i przestrzeni (Londyn: Polski Uniwersytet na Obczyźnie, 1978) i O istocie tańca i jego przejawach w kulturze (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 1988; wznowienie: Wydawnictwo Instytutu Choreologii, Fundacja Rhytmos, Poznań 2009). Szczególny obszar badań profesora stanowi folklor Tirunia i szerzej Kujaw, co znajduje odzwierciedlenie w książkach: Taniec ludowy w pracach Muzeum Etnograficznego w Toruniu: metoda pracy i kwestionariusz (Muzeum Etnograficzne w Toruniu, 1960) i Folklor Kujaw (Centralny Ośrodek Upowszechniania Metodyki Kultury, Warszawa 1979).