Stefan Wenta – urodzony 31 sierpnia 1929 roku w Gdańsku, zmarł 18 sierpnia 2022 roku w Los Angeles. Polski tancerz, choreograf i pedagog pracujący w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Uczył się w Liceum Choreograficznym w Gdańsku.
Karierę taneczną rozpoczynał w 1950 roku w zespole baletowym Opery Śląskiej. W latach 1951-1952 występował jako gościnny solista w Operze we Wrocławiu. W latach 1952-1957 pracował jako solista w zespole baletowym Opery w Warszawie oraz jako pedagog w Państwowej Średniej Szkole Baletowej w Warszawie. Otrzymał stypendium na naukę w Paryżu, gdzie dostał angaż do Theatre d’Art du Ballet. Z tym zespołem podróżował, występując na wielu scenach Afryki, Azji i Europy. Po przeprowadzce do Kaliforni w 1960 roku założył swój własny zespół Wenta Ballet of Los Angeles, oraz zainicjował działanie swojej szkoły tańca. Aktywnie działał jako pedagog do późnych lat życia. W 1960 roku Stefan Wenta rozpoczął także pracę w Western Ballet w Los Angeles. Jednocześnie współpracował z warszawskim Teatrem Syrena i Teatrem Muzycznym w Gdyni. W 1970 roku został jednym z założycieli Modejska Club – pozarządowej organizacji non-profit promującej polską kulturę w stanie Kalifornia.
Do jego najważniejszych ról należały: Ma-Li-Czen (Czerwony mak chor. Z. Patkowski), Franciszek (Coppelia, chor. L. Wójcikowski), Torreador (Suita hiszpańska, chor. L. Wójcikowski), Romeo, Tybalt (Romeo i Julia, chor. J. Gogół), Szatan (Faust, chor.S. Miszczyk) i Diabeł (Pan Twardowski, chor. S. Miszczyk). Pojawił się także w filmie Last Dance (reż. L. Niemi, 2003) w roli Oresta.
Wyreżyserował oraz stworzył choreografię do spektaklu Wielki Świat w Teatrze Muzycznym w Gdyni, oraz stworzył choreografię do baletu Les Petits Riens (1976, muz. W.A. Mozart).
Tworzył także choreografie do filmów: Ucieczka Logana (reż. M. Andreson, 1976), Nie ma jak Flint (reż. G. Douglas, 1967), Fantastyczna Podróż (reż. R. Fleischer, 1966) i Reds (reż. W. Beatty, 1981).
Wenta był członkiem Rady Artystycznej Klubu Modejskiej w latach 1973-1978 gdy prezesem był Leonidas Dudarew Ossetynski, a doradcami byli m. in . Stanisław Szukalski i Stefanie Powers.
W 2010 roku Modejska Club przyznało Stefanowi Wencie nagrodę za wkład w polską kulturę i całokształt pracy choreograficznej. W trakcie ceremonii miała także miejsce premiera choreografii artysty pt. Fantazja na tematy polskie w wykonaniu Luminario Ballet z Los Angeles.