
Na zdjęciu Jakub Lach, Ognisko MiTT w Cięcinie. Fundacja Górom. Fot. Dominik Imielski
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór do tegorocznej edycji Programu „Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego”. Celem Programu jest propagowanie umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu i tańca wśród osób w każdym wieku. Do edycji 2025 mogą zgłosić się zarówno organizacje i liderzy, którzy zaczęli prowadzić Ognisko w latach 2022/2024, a także podmioty, które dotychczas nie organizowały takich zajęć. Nabór potrwa do 10 kwietnia 2025 roku.
Budżet Programu w 2025 roku wynosi 250 000 zł, maksymalna kwota środków NIMiT przekazanych na realizację poszczególnego projektu to 25 000 zł.
Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego to wspaniała okazja, aby zdobyć umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach oraz śpiewu i tańca. Pozwalają one brać aktywny udział we wspólnym, spontanicznym świętowaniu, zabawie tanecznej, muzykowaniu i improwizacji opartych na kanonie tradycji danego regionu.
Do udziału w Programie Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy praktykujących rodzime tradycje. To oni we współpracy z lokalnymi instytucjami poprowadzą Ogniska Muzyki i Tańca Tradycyjnego i w ramach regularnie prowadzonych zajęć przekażą swoje umiejętności i pasje.
Program akcentuje wartość unikalnych, autorskich działań edukacyjnych i animacyjnych na rzecz odradzania źródeł muzyki i tańca tradycyjnego, jako twórczego elementu kultury współczesnej. Doświadczenie pokazuje, że oddolne strategie oparte na osobistych doświadczeniach liderów oraz gruntownej znajomości kontekstu społecznego są szczególnie skuteczne we wzmacnianiu tożsamości i więzi w społecznościach lokalnych. Wszystkim aplikującym polecamy zapoznanie się ze „Zbiorem dobrych praktyk inicjatyw edukacyjnych w obszarze muzyki tradycyjnej”. Zostały w nim opisane potrzeby i wnioski zgłaszane przez licznych edukatorów muzyki tradycyjnej z całej Polski, które stały się podstawą dla utworzenia programu. Uważna lektura wskaże kluczowe zagadnienia i pytania, jakie lider Ogniska powinien sobie zadać, aby jego praca była owocna i przynosiła trwałe efekty.
Nabór wniosków trwa do 10 kwietnia 2025 roku.
Lista projektów zatwierdzonych do realizacji zostanie ogłoszona do 18 kwietnia 2025 roku.
Tegoroczne projekty mogą być realizowane od 22 kwietnia do 15 listopada 2025 roku.
Wypełniony i podpisany formularz aplikacyjny (według wzoru dostępnego na stronie https://nimit.pl/aktualnosci/nabor-wnioskow-do-programu-ogniska-muzyki-i-tanca-tradycyjnego-edycja-2025/) wraz z załącznikami (do pobrania na pod ww. linkiem), zeskanowane do jednego pliku pdf należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: pracownia_mitt@nimit.pl, obowiązkowo z tytułem maila: OGNISKO MUZYKI I TAŃCA TRADYCYJNEGO 2025 – ZGŁOSZENIE, najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2025 roku.
Niezbędnym elementem zgłoszenia jest portfolio lidera projektu z nagraniami wykonań utworów muzyki tradycyjnej albo osobiście wykonywanego tańca tradycyjnego, czy też rejestracji prowadzonych warsztatów lub lekcji tańca. W wypadku wniosku na kontynuację działań niezbędne jest też załączenie multimediów pozwalających ocenić dotychczasowe działania Ogniska.
Materiały mogą być udostępnione jak zestaw linków zawarty we wniosku, albo przekazany w postaci transferu danych na adres: pracownia_mitt@nimit.pl (np. WeTransfer).
Więcej o Ogniskach MiTT oraz programie Cech Muzyki Tradycyjnej
Osoby odpowiedzialne za realizację programu:
Anna Čemeljić – Główna specjalistka ds. edukacji i popularyzacji tańca, tel.: +48 785 170 000
Piotr Piszczatowski – Koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego
Pracownia Muzyki i Tańca Tradycyjnego
mail: pracownia_mitt@nimit.pl