Chorzów: Małgorzata Haduch „15 sekund sławy”

Zdjęcie: Chorzów: Małgorzata Haduch „15 sekund sławy”

Małgorzata Haduch, „15 sekund sławy”, plakat: materiały własne organizatora

Fundacja Crush On Trash i Teatr Rozbark zaprasza na spektakl w reżyserii i choreografii Małgorzaty Haduch pt. 15 sekund sławy. Prezentacja odbywa się w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.

Wersja do druku

Udostępnij

Współczesny świat zdaje się hołdować natychmiastowości. Jednak, co dzieje się w sytuacjach, w których natychmiastowość jest czymś obcym? Czy wówczas stajemy przed dylematem? Czy możemy renegocjować nasze przyzwyczajenia? Wreszcie, nade wszystko, w jaki sposób przekuć natychmiastowość w formułę spektaklu? O tym wszystkim, ale wyrażając jasno niezgodę na dyktat natychmiastowości, która niweluje emocjonalną głębię i prawdziwe “bycie”, także razem, opowiada spektakl.

15 sekund sławy to artystyczny sprzeciw wobec presji natychmiastowości, niwelującej głębię odczuwania emocji, kontaktów międzyludzkich oraz ograniczającej prawdziwą obecność w jednej realnej przestrzeni i możliwość bycia razem.

15 sekund sławy to bezprecedensowe badanie twórcze w reżyserii i choreografii Małgorzaty Haduch, która tym projektem wieńczy 20 lat swojej działalności twórczej w offowym nurcie sztuk scenicznych. Temat skoncentrowany jest na kluczowym zagadnieniu jakim jest czas, zarówno jako społeczne zjawisko, jak i element kompozycji scenicznych. Tym spektaklem chcemy zbadać zjawisko natychmiastowości. Wywołać wszechobecną natychmiastowość, która nie ma swojego odzwierciedlenia w sztukach scenicznych.

Twórcy:

Choreografa i reżyseria: Malgorzata Haduch
Scenografia: Paweł Łubkowski
Projekt oświetlenia: Piotr Werewka
Kostiumy: Jakub Wójcik
Dramaturgia: Adriana Markowska
Koordynacja: Jurgita Zaikauskas
Występują: Marta Mietelska-Topór, Marta Mandaryna Wiśniewska, Kyrillos Alexandrov, Agata Francuz,
Katarzyna Wleciał, Agata i Sara Kamykowska

Produkcja : Fundacja Crush On Trash

Małgorzata Haduch – polska tancerka i choreografka awangardowych form tanecznych. Rozwija się także w nurcie muzyki, grając na unikatowym instrumencie waterphone. Absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004). Od 20 lat Haduch związana jest z holenderską i krakowską sceną offową. Tworzy niezależne programy autorskie i współpracuje z offowym teatrem Scena Supernova, gdzie jako choreografka współtworzyła u boku reżysera Jakuba Kowalika spektakle Biała radość w Harrison i Znaczył Kapitan, za który zespół otrzymał nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Największym osobistym osiągnięciem artystki było otrzymanie Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Wybitnych Obcokrajowców w 2015 roku, w ramach którego stworzyła dwa spektakle w Meksyku – w kraju swojego dzieciństwa. Do innych najistotniejszych autorskich spektakli Haduch należy praca solowa oŚĆ!, w której twórczynie zaskakują kompletnie nieznaną obecnością sceniczną Marty Wiśniewskiej, znanej jako Mandaryna. W latach 2012–2020 Haduch realizowała swoje programy autorskie: Free The Dance, Filmowe Wtorki o Improwizacji. Dwukrotnie nagrodzona Stypendium MkiDN. Jest również laureatką Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. W 2013 roku, wspólnie z holenderskimi przyjaciółmi i oryginalnymi artystami, założyła offowy zespół Help Me To Crash, z którego narodził się najważniejszy duet artystyczny z Marią Mavridou No Sugar No Candy. Haduch jest autorem wystawy fotograficznej poświęconej legendarnemu punkowemu zespołowi The Ex, pokazywanej na Festiwalu Trzecie Ucho w Elektrociepłowni Powiśle (2011) oraz Festiwalu Music Unlimited 2016 w Austrii.

Fundacja Crush On Trash działa na pograniczu performansu, sztuk wizualnych i lokalnego aktywizmu. Poprzez działalność artystyczną upowszechnia wiedzę proekologiczną, sprawdzone praktyki zrównoważonego rozwoju w procesach twórczych oraz ideę upcyklingu. Misją fundacji jest wspieranie artystów, w szczególności tych związanych z tańcem, oraz wypracowanie i wcielanie nowych przyjaznych środowisku praktyk związanych z produkcją sceniczną.
Fundacja inicjuje i wspiera działania artystyczne podejmujące tematykę ochrony środowiska, przyrody i zrównoważonego rozwoju, działania z zakresu sztuk plastycznych, szczególnie z wykorzystaniem odpadów, a także organizuje i wspiera działania z zakresu tańca.

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2024 roku program zmienił nazwę na Przestrzenie Sztuki – Taniec i jest  realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki-Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Małgorzata Haduch, „15 sekund sławy”, fot. Piotr Werewka

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Chorzów: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, ul. Parkowa 25

godz. 18:00

Chorzów: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, ul. Parkowa 25

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close