Stary Browar Nowy Taniec zaprasza na coaching z Raimundem Hoghe – niegdyś krytykiem tańca i dramaturgiem współpracującym z Piną Bausch, obecnie – tancerzem i choreografem, w swoich minimalistycznych spektaklach redefiniującym estetykę Tanztheater. Polskim widzom znane są takie spektakle artysty, jak Boléro Variations i L’Après-midi (Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2009) i Sacre − The Rite of the Spring (Festiwal wiosny w Poznaniu, 2010). Tej jesieni przedstawienie Boléro… zostanie pokazane w ramach tegorocznego festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie, a w cyklu Taniec z NRW (Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/2012) pokaże w poznańskim Starym Browarze swój wcześniejszy, niepokazywany dotąd w Polsce spektakl Swan Lake,4 Acts (1 października) oraz 36, Avenue Georges Mandel (3 października).
„Pier Paolo Pasolini pisał o rzuceniu ciała w bój. Te słowa zainspirowały mnie do stanięcia na scenie. innymi źródłami inspiracji są otaczająca mnie rzeczywistość, czas, w którym przyszło mi żyć, moje wspomnienia z przeszłości, ludzie, obrazy, uczucia, potęga i piękno muzyki oraz konfrontacja z własnym ciałem. w moim przypadku nie odpowiada ono klasycznym ideałom piękna. ważne jest jednak móc zobaczyć na scenie takie właśnie ciała. nie tylko jeśli chodzi o przeszłość, lecz także w odniesieniu do tego, co dzieje się obecnie, kiedy to ludzie zmieniają się w obiekty, które można zaprojektować. odnośnie sukcesu: jest istotne móc pracować i robić swoje, bez względu na to, czy odnosimy sukces, czy też nie. po prostu robię to, co muszę”. Raimund Hoghe
Raimund Hoghe urodził się w Wuppertalu. Swoją karierę rozpoczął od pisania portretów outsiderów i celebrytów dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Eseje te opublikowano później w kilku tomach. W latach 1980 – 90 był dramaturgiem w Tanztheater Wuppertal Piny Bausch; pisane tu teksty także ukazały się drukiem w dwóch tomach. Począwszy od 1989 r. sam tworzy teksty teatralne dla tancerzy i aktorów. W 1992 r.okurozpoczął trwającą do dziś współpracę z artystą Luca Giacomo Schulte. W 1994 r.okustworzył dla siebie własny spektakl solowy, Meinwärts, który razem z kolejnymi dziełami Chambre séparée (1997) i Another Dream (2000) stworzył trylogię odnoszącą się do XX wieku.
Począwszy od 2002 roku Raimund Hoghe tworzy także spektakle zespołowe: Sarah, Vincent et moi”(2002), Young People, Old Voices (2002), Tanzgescchichten (2003), Swan Lake,4 Acts (2005) oraz spektakl w duecie z Lorenzo De Brabandere pt. Sacre − The Rite of the Spring (2004). W 2007 roku tytułem 36, Avenue Georges Mandel powrócił do dzieł solowych; stworzony w Seulu spektakl został zaprezentowany podczas Festiwalu w Awinionie. Raimund Hoghe kontynuuje cykle spektakli dotyczących klasyki i historii tańca takimi utworami jak Boléro Variations z 2007 roku (praca dla paryskiego Centre Pompidou / Festival d’Automne) oraz solowej produkcji L’Après-midi dla tancerza Emmanuela Eggermonta, opartej na Preludium – popołudniu fauna Claude’a Debussy’ego i Pieśniach Gustawa Mahlera (zaprezentowanym na Festiwalu Tańca w Montpellier 2008 /Théâtre du Hangar).
Hoghe często tworzy dla telewizji. Jednym z projektów był np. Der Buckel, godzinny autoportret z 1997 roku dla stacji WDR (West Deutscher Rundfunk). Jego książki przetłumaczono na kilka języków. Swoje przedstawienia prezentował publiczności całej Europy oraz Japonii i Australii. Mieszka w Düsseldorfie. Jest laureatem wielu nagród, w tym „Deutscher Produzentenpreis für Choreografie” z 2001 roku, francuskiej Prix de la Critique w 2006 r. za Swan Lake, 4 Acts (w kategorii „Najlepszy Spektakl Zagraniczny”). W 2008 roku krytycy magazynu „Ballet-tanz” przyznali mu tytuł Tancerza Roku.
Harmonogram:
Sobota 01.10 – Poniedziałek 03.10 (Bertram Müller)
Wtorek 04.10 – Czwartek 06.10 (Raimund Hoghe)
Koszt coachingu: 250 zł
Zgłoszenia: na coaching Müller/Hoghe należy przesyłać na adres a.barelkowska@artstationsfoundation5050.com do 20 września
Proszę dołączyć profesjonalne CV.
Szczegółowe informacje: