
Sylwia Hanff w spektaklu „Święto wiosny”. Fot. Sylwia Zawadzka
Sylwia Hanff w spektaklu „Święto wiosny”. Fot. Sylwia Zawadzka
Fundacja Performa zaprasza na spektakl Święto wiosny Teatru Limen Butoh (z wykorzystaniem motywów Święta wiosny Igora Strawińskiego). Wydarzenie odbędzie się ramach drugiej edycji Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”.
Święto wiosny Strawińskiego/Roericha nie jest dla mnie pozostałością „kultury naiwnej”, ale śladem Tajemnicy splatania się życia, śmierci, seksualności, kultu zmarłych i odradzania się świata. Tajemnicy misteriów, niedostępnej dla współczesnej kultury Zachodu. To, że powstają kolejne realizacje Święta wiosny świadczy, moim zdaniem, o pragnieniu odzyskania tego umykającego doświadczenia i znaczenia rytuału ofiarniczego (również w jego symbolicznej formie, także teatralnej) jako podtrzymującego istnienie świata. „Wybrana” nie jest dla mnie figurą „kozła ofiarnego” w żadnym sensie, a jej taniec interesuje mnie jako obrzęd inicjacyjny, widziany w perspektywie nowoczesnej duchowości feministycznej. To doświadczenie przekroczenia Otchłani, namiętnego zjednoczenia z egzystencją, w którym ekstaza miłości miesza się z ekstazą śmierci.
– tak o spektaklu mówi jego twórczyni.
Realizatorzy:
koncepcja, reżyseria, design, butoh: Sylwia Hanff
muzyka: India Czajkowska
Premiera spektaklu odbyła się 24 kwietnia 2022 roku na Butohpolis. IV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Butoh w Warszawie.
Sylwia Hanff (kierowniczka artystyczna Limen Butoh) – magister filozofii (Uniwersytet Warszawski), pionierka, liderka i najbardziej rozpoznawalna polska performerka butoh, reżyserka, choreografka, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała (dyplom Institut fur Tanz und Bewegungsdynamik/Niemcy), menadżerka kultury (dyplom Studium Menadżerów Kultury, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), nauczycielka jogi (certyfikat KRI/USA). Na scenie od ponad 26 lat, do tej pory wystąpiła w ponad 40 spektaklach teatrów instytucjonalnych i niezależnych. Była aktorką Warszawskiego Teatru Pantomimy, Teatru Żydowskiego w Warszawie, przez 10 lat współpracowała z Teatrem Narodowym i Operą Narodową. Od 20 lat prowadzi Teatr Limen Butoh, w którym stworzyła ponad 25 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Występuje w Polsce i na świecie (USA, Japonia, Francja, Włochy, Holandia, Łotwa, Austria). Od 21 lat prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje wydarzenia artystyczne, a także zaprasza zagranicznych artystów do udziału w swoich projektach. W 2019 roku Stworzyła Butohpolis. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh, którego jest dyrektorką artystyczną. Od 20 lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i ruchem (butoh, ekspresja ciała, taniec twórczy), w tym długoterminowe projekty edukacyjne zakończone spektaklami (projekt „Nie wiem kim był Grotowski. Laboratorium kultury czynnej”, Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych “Impuls Kultury” 2021 w kategorii: projekt wykorzystujący nowoczesne technologie i innowacyjne formy przekazu; inspirowany teatrem Tadeusza Kantora Grochów, Grochów, projekt z Teatrem O.N. osób niepełnosprawnych zakończony wspólnym spektaklem z Teatrem Limen Butoh pt. Mechaniczne Anioły). Kuratorka projektów artystycznych oraz z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, a także projektów społeczno-kulturalnych (m.in. „Mokotów Twórczej Energii” – szkolenie dla arteterapeutów i animatorów kultury wraz z 11 wydarzeniami społeczno- kulturalnymi).
Częstochowa: Druga edycja Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”
2. Festiwal Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”
Współpraca i patronaty medialne:
portal taniecPOLSKA.pl, CGK, Życie Częstochowy i Powiatu, Orion TV, Twoja Polska Stacja
Partnerzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Adama Mickiewicza, Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, Stowarzyszenie Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Galeria 4 Arte
Organizator: Fundacja Performa
Kuratorka: Anna Królica
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie.
Festiwal tańca współczesnego „Pamięć miasta” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt dofinansowany ze środków SKE – Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
„Pamięć miasta” – spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.