Na finał wrześniowej odsłony 14, Gdańskiego Festiwalu Tańca Klub Żak zaprasza na pokaz przedstawienia Four More wykonaniu Teatru A Part z Polski. Na wizualne piękno spektaklu składa się różnorodność nagich ciał i niebagatelna scenografia. To połączenie teatru fizycznego (physical theatre) z teatrem wizualnym, bezsłowny ciąg kompozycji scenicznych na cztery performerki i ich ciała, przestrzeń, dźwięk i światło.
Starożytni uczyli, że każdy całościowy osąd musi być poczwórny. Mówiono o czterech stopniach istnienia: zwykłe (jak kamień), istnienie wraz ze wzrostem (rośliny), istnienie wraz ze wzrostem i czuciem (zwierzęta) oraz istnienie wraz ze wzrostem, czuciem i rozumem (człowiek). Według stoików dusza przeżywa cztery rodzaje wzruszeń: pożądanie, radość, lęk i smutek.[…] W mitologii germańskiej z czterema żywiołami kojarzono, kolejno: Salamandrę z ogniem, Ondynę z wodą, Sylfa z powietrzem i Koboldy z ziemią. Echa mitologii germańskiej i symboliki liczby cztery pobrzmiewają zarówno w twórczości Wagnera, jak i w „Fauście” Goethego.
Za: Michał Szurek, Liczby w kulturze.
Dla kogo: widza zaawansowanego, lubiących odkrywać konotacje i odczytywać symbole, dla pełnoletnich
Teatr A Part to teatr autorski reżysera Marcina Hericha, założony w 2004 roku w Katowicach. To niezależny projekt artystyczny i grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site-specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów. W 2018 Teatr otrzymał „Złotą Maskę” za całokształt osiągnięć artystycznych. Swoje spektakle prezentował w prawie 30 krajach.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Występują: Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka
Muzyka: Clint Mansell, Dark Sanctuary, Fetisch Park, Mr Geoffrey & JD Franzke, Social Interiors
Współpraca przy aranżacji przestrzeni, scenografii i światła: Cezary Kruszyna Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego
Czas trwania: 55 min
***
Strona festiwalu: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/
Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Aktualności i relacje z Festiwalu publikowane na Facebooku GdanskiFestiwalTanca.