W dniach 4 –12 października Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na wydarzenie Kierunek: Islandia/ Treasure Iceland – Theatre Inclusions, w ramach którego zaprezentuje różnorodne zjawiska artystyczne tego małego, 350-tysięcznego kraju. Będzie też punktem wyjścia do dyskusji o sytuacji artystów na emigracji. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć spektakl teatru fizycznego Islandia polerowana w wykonaniu Reykjavík Ensemble.
Przedstawienie stanowi analizę relacji międzykulturowych, migracji, zmian w islandzkiej demografii i rzeczywistości imigrantów. Jest to głos nowej generacji zamieszkującej Islandię. Po pokazie odbędzie się spotkanie, podczas którego twórcy opowiedzą o losie artysty emigranta za granicą, spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy los artysty w innym kraju zawsze musi zaczynać się od trudnych doświadczeń. Wraz z Emilianą Konopko (autorką bloga o kulturze i sztuce islandzkiej – Uthule Tule) i Ewą Marcinek uczestnicy spotkania spróbują zastanowić się nad powodami emigracji, porozmawiają o problemach związanych z życiem na styku dwóch kultur oraz trudnościach z przebiciem się artysty w nowym środowisku.
Realizatorzy:
Dramaturgia, reżyseria, kostiumy: Pálína Jónsdóttir
Tekst i produkcja: Ewa Marcinek
Inspicjentka: Angela Rawlings
Muzyka: Anna Halldórsdóttir
Reżyseria światła: Juliette Louste
Rekwizyty: Michael Godden
Dyrektor techniczny: David Nelson
Zespół ds. marketingu i produkcji: Bryndís Jónatansdóttir, Claire Paugam, Emma-Line Solander Aubry, Kim Wagenaar, Martyna Daniel, Naila Zahin Ana, Patrik Ontkovic, Rakel Snorradóttir
Obsada: Magdalena Tworek, Michael Richardt, Pétur Óskar Sigurðsson
Czas trwania: 60 min
***
O projekcie Kierunek: Islandia/ Treasure Island – Theater Inclusions:
„Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją niestandardową, impresaryjną, stawiającą na działania międzynarodowe, budowanie współpracy artystycznej i edukacyjnej na wielu poziomach. Postrzegamy się jako rodzaj łącznika między twórcami z kraju i zagranicy. Treasure Island – Theatre Inclusions – nasz polsko-islandzki projekt to kolejna inicjatywa, pozwalająca nam na lepsze poznanie naszych sąsiadów. Tym razem nieco dalszych. A przecież wydaje nam się, że tak wiele o nich już wiemy. Islandia to (witajcie stereotypy!) kraj zimny, ciemny, pełen wulkanów, gejzerów, wikingów, elfów, zórz polarnych i długich nocy.
Dobrze, że mamy Gudmundura Thorvaldsson i wskazanych przez niego, jako kuratora projektu, islandzkich artystów, którzy do tych puzzli dodadzą kolejne, abyśmy mogli zobaczyć współczesną kulturę Islandii oczami jej twórców i tych, którzy na co dzień zamieszkują tę niezwykłą wyspę” – mówi Agata Grenda, Dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Na kooperację, zarówno z zawodowymi artystami, jak i amatorami, stawia właśnie kurator programu „Kierunek: Islandia”, Gudmundur Thorvaldsson, islandzki aktor, reżyser i muzyk, członek kolektywu „Vinnslan” założonego w 2011 roku przez grupę artystów, która pracowała w słynnym londyńskim Shunt Lounge – kolektywie artystycznym tworzącym interaktywne projekty, dla których współpraca i publiczność są bardzo ważną częścią działań – i postanowiła przenieść klimat tego miejsca na islandzki grunt. Do współpracy przy polsko-islandzkiej produkcji zaprosił on Olgę Bołądź, a także gdańskich partnerów – studentów Zarządzania instytucjami artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim oraz adeptów aktorstwa ze Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Premiera spektaklu planowana jest na 2023 rok, a podczas październikowego przeglądu islandzkiego będzie można zobaczyć kręcony na Islandii film Wolka z udziałem polskiej aktorki.
Projekt Kierunek: Islandia/ Treasure Iceland-Theatre Inclusions realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Programu „Kultura” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.
Więcej: www.teatrszekspirowski.pl