Zakład Kulturalny w Gdańsku zaprasza na spektakl Święte rozproszenie Dany Chmielewskiej. Odbędzie się on w ramach Maratonu 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca, przeglądu najnowszych spektakli trójmiejskich artystów.
O spektaklu:
Święte rozproszenie / Dana Chmielewska
Artystka w performansie wykorzystuje wielowymiarową strukturę ruchową opartą o partyturę, tworzenie natychmiastowej poezji, narzędzia improwizacyjne oraz pracę z głosem. Zależy jej na wytworzeniu atmosfery włączenia i – choćby chwilowej – wspólnoty. Szuka sposobów na radzenie sobie z doświadczeniem przybywania, zasiedlania i opuszczania, a także witania i żegnania – miejsc, ludzi, zjawisk i wyobrażeń. Tworzy quasi-szamańską praktykę, zmysłami renderuje przestrzeń i wymyśla zabawę w czary.
O artystce:
Dana Chmielewska – tancerka, performerka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, tańca (Dance And Body Studies) w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Działa na pograniczu tańca i sztuk wizualnych.
Realizatorzy:
Performans: Dana Chmielewska
Muzyka: Dana Chmielewska, Yana Joanna Bieńkowska
Czas trwania: 30 minut
***
O Maratonie 14. Gdańskiego Festiwalu Tańca:
Podczas wydarzenia wystąpią: Sopocki Teatr Tańca, założony w 1998 roku, wielokrotnie nagradzany, znany z autorskiej muzyki i kostiumów; Hertz Haus – cztery artystki o niesamowitej energii scenicznej, zaskakujące widza pomysłami; h.art company – tworzący na scenie poetyckie, wciągające światy; DzikiStyl Company, czyli Wiola Fiuk i Dariusz Gacki, znani z perfekcji technicznej własnego, nietypowego stylu tańca; oraz niezależne artystki Dana Chmielewska, Agata Gregorkiewicz, Aleksandra Konieczna i Joanna Nadrowska.
Maraton będzie świętem tańca, nawiązującym do początków Gdańskiego Festiwalu Tańca oraz okazją do promocji trójmiejskich artystów w Polsce i za granicą. Spektakle prezentowane będą w dwóch gdańskich lokalizacjach – Klubie Żak oraz Zakładzie Kulturalnym. Najlepiej przemieszczać się rowerem, ale starczy też czasu na przejście na piechotę i wypicie kawy w kawiarni Klubu Żak. Pula biletów dla widzów zostanie udostępniona na początku listopada.
Maraton jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, który jest miejską instytucją kultury we współpracy z Zakładem Kulturalnym.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Więcej informacji: link