
Fot. Rahi Rezvani
Fot. Rahi Rezvani
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na wystawę malarstwa Katarzyny Chodoń Narodowe tańce polskie. Tematem wystawy jest pięć polskich tańców narodowych: mazur, polonez, kujawiak, krakowiak i oberek. Ekspozycja prezentuje dwa oblicza polskiej tradycji tanecznej: jej odsłonę ludową oraz nieco zapomnianą wersję salonową, która w XIX wieku zdobyła uznanie na europejskich dworach. Tańce, choć wywodzą się z kultury ludowej, z czasem przeniknęły do wyższych warstw społecznych i stały się własnością całego narodu. Mimo to, w zależności, czy tańczone przez lud, czy przez szlachtę, polskie tańce narodowe odznaczały się nieco odmiennym charakterem. Na wystawie zostanie zaprezentowana malarska interpretacja tych różnic i podobieństw, a także inspiracje tańcami regionalnymi i przejawami sztuki tradycyjnej, takimi jak hafty czy wycinanki.
Na wystawę składają się 4 cykle tematyczne:
Cykl powstał z połączenia dwóch fascynacji autorki – malarstwem i polską kulturą tradycyjną. Na prezentowanych obrazach jest jak na deskach wiejskiej potańcówki. Przez płótna przebiegają krokami oberka, krakowiaka, mazura i kujawiaka dynamiczne postaci. I tak samo, jak żywiołowość rytmów muzyki uzupełnia się ze spokojnym pulsem przyrody, tak na obrazach intensywność barw z wygaszonym tłem tworzą porywającą harmonię.
Format: 5 obrazów 50 x 70 cm
Przedstawione w tym cyklu prace powstały na zamówienie Miejskiego Ośrodka Kultury. Są malarskim zapisem salonowych form narodowych tańców polskich zaprezentowanych podczas II Ogólnopolskich Mistrzostw Polski w Karach Mazurowych. Układy i figury taneczne wykonywane w eleganckich i klasycznych strojach przypominają o pięknej i dumnej tradycji tańców narodowych celebrowanych na balach przez szlachtę i arystokrację.
Format: 5 obrazów 50 x 70 cm
Dynamiczny i barwny zapis tańców ludowych w niezwykle barwnych regionalnych strojach. Uzupełnieniem obrazów będzie wystawa Polskich Strojów Ludowych.
Format: 3 obrazy 50 x 70 cm oraz 2 obrazy 30 x 40 cm
Obrazy prezentują fragmenty zabaw, wariacje na temat tańców ludowych, uchwycone w ruchu elementy strojów oraz prace związane z kulturą ludową (haftowanie, przędzenie, wycinanka).
Format: 4 obrazy 10 x 10 cm i 10 x 20 cm, 2 obrazy 20 x 60 cm
Patronat honorowy:
Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – Polska Sekcja CIOFF® – organizacja pozarządowa, związana z UNESCO działa na rzecz ochrony folkloru i sztuki ludowej, utrwalania i prezentowania piękna tradycyjnych kultur oraz budzenia dla nich zrozumienia i szacunku, rozwijania współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej, podnoszenia poziomu programowego oraz organizacyjnego krajowych i międzynarodowych festiwali, imprez folklorystycznych, jak również wystaw sztuki ludowej.
O autorce:
Katarzyna Chodoń – absolwentka Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracuje w zawodzie, a malarstwo jest jej pasją. W Krakowie wystawia od 2011 roku, m.in. w Zielonej Miejscowni – Historie zilustrowane (2014) , w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Odpoczywając od słońca (2013), w Klubie Muzycznym Opium – Cho doń drożynami (2012).
Organizator wystawy:
Miejski Ośrodek Kultury – samorządowa instytucja kultury miasta Józefowa. W swojej pracy kieruje się promocją kultury ambitnej i wartościowej, podnoszeniem, jakości życia kulturalnego i kulturalnej świadomości mieszkańców miasta i regionu. Tworzy przestrzeń otwartą dla wszystkich pokoleń i platformę współpracy dla różnych podmiotów, buduje długofalowe programy rozwoju kultury i sztuki lokalnej, wzmacnia udział kapitału społecznego w swojej działalności kulturalnej, podtrzymuje tradycję narodową w jej historycznych i współczesnych przejawach, wypracowuje nowoczesne metody i systemy edukacji kulturalnej. Dzięki przewijającym się wystawom, koncertom, spektaklom, festiwalom, spotkaniom z poezją i filmem oraz całym szeregiem działań interaktywnych tworzy artystyczny krajobraz. Współpracuje z każdym środowiskiem, instytucją lub organizacją, która chce aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.
Wydarzenie w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga „Kolberg 2014”.