Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu Barbaricum.
Barbaricum to taneczno-muzyczne widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio – liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Ludzi zamieszkujących kiedyś ten obszar niektórzy nazywają Wandalami, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej.
Przechodząc przez artystyczny portal, zanurzamy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury i poznajemy wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia.
Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów – Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: Wszystko się kończy, lecz nic nie znika.
Realizatorzy:
Choreografia/dramaturgia: Elżbieta Pańtak
Choreografia: Artur Grabarczyk
Idea/muzyka: Piotr Stefański
Muzyka: Emilia Anna Tuśnio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Projekcje multimedialne: Tadeusz Nowakowski
Reżyseria światła: Grzegorz Pańtak
Przygotowanie rekwizytów: Maciej Miernik
Wystąpią:
- Artyści Kieleckiego Teatru Tańca
- Zespół muzyczny „DYM”
- Tancerze Niezależni
- Seniorzy Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”
- Trio akrobatyczne
Czas trwania spektaklu: 60 minut
Spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 12. roku życia
Widowisko „Barbaricum” powstaje w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Program Przestrzenie Sztuk jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Więcej informacji: link