
24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Plakat: materiały własne organizatora
24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Plakat: materiały własne organizatora
Gwiazdy, planety, kosmos a taniec dworski – to temat tegorocznej 24. edycji Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza. Jak zwykle Festiwal organizowany przez Balet Cracovia Danza przyniesie spektakle, pokazy, warsztaty, a także Krakowski Bal Królewski. Portal taniecPOLSKA.pl objął patronat nad tym wydarzeniem.
Oprócz Baletu Cracovia Danza wystąpią: francuski zespół HéliosKine, indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis. Poza tym zgodnie z tradycją Rynek Główny zamieniony zostanie w największą salę taneczną w Europie, gdzie wraz z publicznością międzynarodowe grono tancerzy odtańczy wspólnie poloneza.
Tematyka tegorocznej edycji Festiwalu nie jest przypadkowa, gdyż związana jest z świętowaniem w wielu krajach 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego też wydarzenia festiwalowe będą głównie przypominać postać i dzieło Mikołaja Kopernika oraz zasady jego teorii heliocentrycznej a także promować jego wielki wkład w naukę. Promować w sposób niespotykany – tańcem.
Dwa główne przedstawienia, inaugurujące i finałowe, będą tego najlepszym przykładem. Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl Pan Twardowski. Ale bajka! (15 lipca 2023 o godz. 20.00, scena na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego) opowieść o mistrzu Twardowskim, który do dziś patrzy na nas z Księżyca, odwołujący się do jednej z najsłynniejszych legend Krakowa. Zaś na finałową galę (23 lipca 2023 o godz. 19.00, Teatr im. Juliusza Słowackiego; uwaga, obowiązują darmowe wejściówki) złożą się występy m.in. francuskiego zespołu HéliosKine, który zaprezentuje taniec planet w choreografiach barokowych mistrzów tańca oraz spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza Planety tańcem poruszone.
Ponadto w ramach Festiwalu odbywać się będą warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. I tak taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre, dawny taniec polski – Leszek Rembowski; taniec barokowy – Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak – Alaknanda Dasgupta, taniec klasyczny – Alina Towarnicka), a repertuar/ teoria tańca dawnego – Romana Agnel, Nikoletta Giankaki, Dariusz Brojek.
Tradycyjnie i w tym roku odbędą się bezpłatne warsztaty Kraków tańczy pod Wawelem przeznaczone dla dzieci i młodzieży (wymagana jest rejestracja przez Internet. Szczegóły na stronie www.cracoviadanza.pl/festiwal). Będzie to taneczna podróż po czterech różnych krajach Europy. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się tańców greckich, francuskich, hiszpańskich i włoskich. Warsztaty zorganizowane na stadionie, na Placu na Groblach w Krakowie odbędą się w dniach 17–20 lipca.
Organizowany w Krakowie od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza, którego pomysłodawcą i dyrektorką artystyczną jest Romana Agnel, to jedyne tego typu wydarzenie w Europie. Co roku latem do Krakowa zjeżdżają miłośnicy sztuki tańca dawnego z Polski i innych krajów świata, zmieniając całe miasto w stolicę tańca dawnego.
Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny.