
Fot. Karol Jarek.
Fot. Karol Jarek.
Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na otwarcie II edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki: Pomiędzy światami, podczas którego odbędzie się pokaz kalarippayattu. Wystąpi Sankar Lal Sivasankaran-Nair.
Kalarippayattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala i często uważane jest za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (payattu). Powszechnie rozróżnia się trzy style kalarippayattu: północny (wadakkan), południowy (tekkan) i środkowy. W każdym z nich bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (różne rodzaje kijów, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Style różnią się między sobą przede wszystkim układami sekwencji ruchowych i walk z bronią, a także niektórymi ćwiczeniami. Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała, która praktycznie wykorzystywana jest zwłaszcza w stylu południowym kalarippayattu. Elementy kalarippayattu od wieków wykorzystywane są także w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali, krisznattam, kudijattam, mohinijattam, kolkali, porkali czy welakali. Regularna praktyka kalarippayattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, a co najważniejsze – uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.
Sankar Lal Sivasankaran – Nair – pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Południowy styl kalarippayattu trenuje od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan (Anjaneya Kalari Sangham), Jayachandran Nair (Kerala School of Martial Arts) oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda), a obecnie – Raja Gopalan.
Jest także dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim – zabiegów i masaży ajurwedyjskich uczył się w Thiruvananthapuram w latach 1999-2008. (m.in. w Instytucie Studiów Ajurwedyjskich, gdzie ukończył profesjonalny kurs Ayurveda Panchakarma; w Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham & Ayurveda, a także w prywatnych poradniach lekarzy ajurwedyjskich – P. S. Sharmy i B. S. Jacoba z Somatheeram Resort). Pracował też jako terapeuta w Sivam Ayurvedic Specialty Hospital. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadząc liczne warsztaty i występując na festiwalach w Indiach i Europie.
Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. Uczy południowego stylu kalarippayattu (prowadzi regularne zajęcia we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i zagranicą: Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy) i wykonuje masaże ajurwedyjskie. Współzałożyciel, wraz z żoną Justyną Rodzińską – Nair, Studia Kalari.
Wstęp wolny!
O godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z artystą w kawiarni Pauza in Garden.
Więcej: http://www.mos.art.pl/spektakl/pl/451/kroki-harmonogram