
Iwona Olszowska „Ucieleśniony mózg”. Fot. Grzegorz Mart
Iwona Olszowska „Ucieleśniony mózg”. Fot. Grzegorz Mart
Materia zaprasza na pokaz spektakli Ucieleśniony mózg w choreografii i wykonaniu Iwony Olszowskiej z muzyką na żywo Marcina Janusa oraz spektakl Frality w choreografii i wykonaniu Magdaleny Niedzielskiej. Wydarzenie odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Program wieczoru:
Spektakl Ucieleśniony mózg
W interaktywnym wykładzie performatywnym Iwona Olszowska wychodzi od zagadnień związanych z anatomią mózgu, funkcji jego poszczególnych części by pokazać potencjalne możliwości obrazowania ruchu zarówno ciała jak i myśli.
Widzowie zostaną zaproszeni do zintensyfikowanego cielesnego odbioru omawianych zagadnień, wspólnie z performerką staną się częścią ucieleśniania określonych możliwości funkcjonowania mózgu.
Biogram autorki:
Iwona Olszowska – tancerka, choreografka, performerka, nauczycielka tańca współczesnego. Tworzyła i występowała na najważniejszych scenach i na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. Zajmuje się kontakt improwizacją, improwizacją strukturalną oraz improwizacją jako performansem. Prowadzi działalność jako Somatic Movement Educator, opiera się na metodzie Body Mind Centering® (BMC). Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Współzałożycielka i kierowniczka artystyczna Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie. W swojej pracy wykorzystuje m.in. teorię ruchu Rudolfa Labana, system Irmgard Bartenieff, technikę Alexandra, metodę Feldenkraisa oraz Skinner Release, a także technikę tańca modern i contemporary.
Realizatorzy:
Koncept, choreografia, wykonanie, tekst: Iwona Olszowska
Muzyka na żywo: Marcin Janus
***
Spektakl Frality
Solo inspirowane fotografią Stiny Brockman. Jest to wędrówka przez sześć wybranych prac z serii szwedzkiej fotografki, poprzez poddanie ich analizie i obserwacji dotyczącej energii, napięcia, architektury ciała, odczuć.
Ciało w pracach Brockman jest niedookreślone, rozmazane, niespokojne i zamrożone w nieskończonym ruchu. Praca nad solo, to odbicie się od wizualnych inspiracji, wprowadzenie ich do własnego procesu i ucieleśnienie odczuć które przynoszą. Strukturę spektaklu tworzy wędrówka przez sześć podtytułów-stanów: policzek, łagodzenie, przyzwalanie, rozproszenie, hojność, zapadanie się.
Ruch i ciało zagłębiają się w wewnętrznym świecie doświadczeń słabości, nie definiując jej pejoratywnie ani nie poddając ocenie. Operowanie wzrokiem i jego brakiem, oddanie prowadzenia innym zmysłom, to jedna z wykorzystywanych strategii.
Rozmowa z dr hab. Magdaleną Grzybowską z ASP we Wrocławiu i Magdaleną Niedzielską
Praca solowa Frality powstała w czasie rezydencji artystki podczas Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Było, Jest i Będzie. Zmiana / Shift.
Rezydencja z otwartego naboru odbyła się w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Podczas rozmowy dowiemy się więcej o Sympozjum Sztuki w Pałacu w Morawie i pracy artystki podczas rezydencji.
Realizatorzy:
Choreografia i wykonanie: Magdalena Niedzielska
***
Po pokazach odbędzie się rozmowa z dr hab. Magdaleną Grzybowską z ASP we Wrocławiu i Magdaleną Niedzielską o rezydencji artystki podczas tegorocznego Międzynarodowego Sympozjum Sztuki Było, Jest i Będzie.
Wstęp płatny
Dostępność:
Budynek nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Spektakle odbywają się na 1. piętrze bez windy. Spektakle nie zawierają dialogów, stroboskopu i nagości. Bez ograniczeń wiekowych
***
Organizatorzy Sympozjum: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Szkoła Doktorska ASP we Wrocławiu
Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Wrocławia
Partnerzy Sympozjum: Fundacja św. Jadwigi w Morawie, Pałac i Park Morawa, GRANEX, galeria Geppart , Strzegomskie Centrum Kultury, Polski Związek Kamieniarstwa
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Operator: Materia
Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi
Magdalena Niedzielska „Frality”. Fot. Michał Pietrzak