Łódź / Przestrzenie Sztuki: Wieczór premier „czemu nie ma”, „Strefa niczyja”, „/on your side/”

Zdjęcie: Łódź / Przestrzenie Sztuki: Wieczór premier „czemu nie ma”, „Strefa niczyja”, „/on your side/”

Emilia Biskupik, Sara Kozłowska „/on your side/”. Fot. Mariusz Marciniak

Materia zaprasza na wieczór premier. Zostaną na nim zaprezentowane dwa spektakle Jacka Owczarka czemu nie ma oraz Strefa niczyja, a także premiera /on your side/ w choreografii i wykonaniu Emilii Biskupik i Sary Kozłowskiej.

Wersja do druku

Udostępnij

Program wieczoru:

/on your side/  Emilia Biskupik, Sara Kozłowska

Coś o zaufaniu… ryzyku, odwadze, lęku, nadziei… byciu obok siebie i dla siebie…

Naprzemienna gra. Potknięcia. Próba. Rozmowa.

Coś o zaufaniu…

Tyle i aż tyle.

Realizatorzy: 

Choreografia: Emilia Biskupik i Sara Kozłowska
Taniec: Emilia Biskupik i Sara Kozłowska
Konsultacja choreograficzna: Paweł Grala

Czas trwania: 20 min

Strefa niczyja / Jacek Owczarek

Przestrzeń, która nie ma punktu wyjścia ani granicy.

Kurczy się, rozciąga, wznosi się, opada, traci równowagę, oddala i przybliża.

Cały świat zawiera się pomiędzy. Dwoma punktami. Dwiema Obecnościami.

Tobą i mną.

Przestrzeń pomiędzy nami. Nasza przestrzeń. Ani moja, ani twoja.

Strefa niczyja.

Realizatorzy:

Choreografia: Jacek Owczarek
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Koncepcja kostiumów: Justyna Olczak
Muzyka: Biosphere

Czas trwania: 23 min

 

czemu nie ma / Jacek Owczarek

Normalnie to by sobie rozmawiały może o tym, może o tamtym.…

Może tej zimy właśnie coś by się wydarzyło niechcący, coś pięknego, bo piękne rzeczy dzieją się czasem niechcący. Wtedy by się sobie skrycie z tych spraw zwierzały i rozglądały, czy nikt tych ich zwierzeń nie podsłuchuje.

Tak pewnie by było, ale czasem świat się robi dużo bardziej stanowczy. Pewnie inaczej się nie da.

Świat czasem potwornieje, jakby zapominał, że żyją na nim ludzie. Potem się tego strasznie wstydzi.

Ale to dopiero potem.

Realizatorzy:

Choreografia: Jacek Owczarek
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Taniec: Vita Vaskiv, Ulyana Zaruba
Muzyka: Pimon Lekler
Kostiumy: Aleksandra Kmiecik

Czas trwania: 17 min

***

Biogramy:

 

Emilia Biskupik – tancerka, akrobatka, choreograf, a także ratownik medyczny. Od wielu lat działa artystycznie, tworzy, uczy, pracuje z młodzieżą. Zajmuje się teatrem fizycznym, techniką tańca współczesnego, kontakt improwizacją oraz akrobatyką powietrzną. Zrealizowała wiele projektów oraz spektakli. Współtwórczyni Teatru Tańca KIJO w Łodzi, współorganizatorka wielu wydarzeń artystycznych, w tym licznych edycji FRU – Festiwalu Kontakt Improwizacji w Łodzi. Współpracuje z niezależnymi artystami, kolektywami oraz teatrami w Polsce i za granicą.

Sara Kozłowska – tancerka, choreografka, performerka, freelancerka, pedagog. Jako tancerka i akrobatka współpracuje z Teatrem V6 w Łodzi. Była związana z Grupą KIJO w Łodzi. Od 2015 roku współpracuje z Teatrem CHOREA w Łodzi, biorąc udział w spektaklach, kreując ruch oraz prowadząc zajęcia dla zespołu. Współpracowała z Iloną Gumowską i Anną Banasik. Zdobyła wiele nagród, m.in. w konkursie Sense of motion w Tarnowie oraz wyróżnienie jury podczas Szóló Duó w Budapeszcie. Stypendystka Prezydenta Miasta Łodzi. Rezydentka programu Przestrzenie Sztuki w Łodzi w projektach: Fabryka Lokalnie oraz Szklarnia – Inkubator Teatralny.

Jacek Owczarek – tancerz, choreograf, pedagog, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, dyrektor Materii.

W latach 1994–2003 był tancerzem Teatru Tańca Alter w Kaliszu, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie. Był aktorem i tancerzem w Teatrze Nowym w Łodzi, wziął wówczas m.in. udział we wspólnym projekcie Leszka Bzdyla i Piotra Cieplaka Przed południem, przed zmierzchem. Tworzył choreografie, ruch sceniczny i występował w kilkudziesięciu przedstawieniach teatralnych, współpracował m.in. z Pawłem Miśkiewiczem, Mikołajem Grabowskim, Piotrem Cieplakiem, Konradem Dworakowskim oraz Darią Kopiec. Od 1996 uczy tańca współczesnego i kontakt improwizacji. Współautor Międzynarodowego Festiwalu Kino Tańca w Łodzi (2002–2006). Brał udział w międzynarodowych projektach, m.in. w berlińskim teatrze Volksbühne, w Paryżu i Mau-Beige we Francji, w ramach festiwalu Roma Europa oraz w Museums Quartier w Wiedniu. W 2009 roku założył w Łodzi grupę Pracownia Fizyczna, stworzył spektakle jak Meandrująca rzeka, a3 oraz Zdarzenia we współpracy z muzykami Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, Re:akcje, Fajdros, (dwa ostatnie powstały we współpracy z Dotknij Teatru). Tańczył w spektaklu Soul Project / PL Davida Zambrano zrealizowanego przez Pracownię Fizyczną we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.

Elżbieta Chowaniec – autorka sztuk dla dzieci i dorosłych, dramatopisarz i dramaturg. Absolwentka kierunku produkcja telewizyjna i filmowa Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, kierunku scenopisarstwo Szkoły Filmowej w Łodzi i kierunku dziennikarstwo Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczka Laboratorium Dramatu w Warszawie na kierunku dramaturgia oraz wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, min. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2009/2020).
Jej teksty wystawiane są w kraju i za granicą, a sztuki tłumaczone na wiele języków i wystawiane w Rosji, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech i w Ukrainie, miały również czytania we Włoszech i w USA.
Od 2013 roku tworzy tandem artystyczny z czeskim reżyserem Markiem Zákosteleckým, z którym wspólnie realizują adaptacje, inscenizacje i autorskie spektakle dla dzieci.
Realizowała spektakle w najważniejszych teatrach w Polsce.
Interesuje się dramaturgią formy, prowadzi badania nad dramaturgią i kompozycją spektakli ruchowych. Prowadzi warsztaty dla tancerzy, ucząc komponowania form tanecznych.

Pimon Lekler – producent muzyczny, kompozytor, skrzypek, pianista, scenograf. Zaczął naukę gry na skrzypcach w wieku 7 lat, a w wieku 10 na pianinie, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im H. Wieniawskiego w Łodzi. Studiował edukację muzyczną i dyrygowanie na Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2015-2018 członek Chóru FŁ, Vivid Singers i The Singing Heads. Należy do kolektywu Connecting Arts. Prowadzi warsztaty z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym w Fundacji Działania. W 2016 rozpoczął współpracę z PWSFTViT w Łodzi (muzyka, dźwięk, scenografia i produkcja). Współpracuje z tancerzami i choreografami, z którymi prowadzi warsztaty grając na żywo muzykę do improwizacji ruchowych. Skomponował muzykę do ponad 40 filmów krótkometrażowych, filmów animowanych, spektakli i reklam, z których kilkanaście zdobyło nagrody na międzynarodowych festiwalach.

Wstęp płatny

Dostępność:

Spektakle nie zawierają dialogów, scen nagości, stroboskopu, nie posiadają ograniczeń wiekowych.

Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na wysokim 1 piętrze bez windy. Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki prosimy o kontakt: materia@materialodz.pl.

To ostatnie premiery Materii w tym roku w ramach programu Przestrzenie Sztuki, po spektaklach Every Minute Motherland Macieja Kuźmińskiego oraz Organizm Witolda Jurewicza.

***

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerami projektu w Łodzi są: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi

Zdjęcie

„czemu nie ma” – chor. Jacek Owczarek. Fot. Mariusz Marciniak

Zdjęcie

Emilia Biskupik, Sara Kozłowska „/on your side/”. Fot. Mariusz Marciniak

Zdjęcie

„Strefa niczyja” – chor. Jacek Owczarek. Fot. Tymon Owczarek

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Łódź: siedziba Materii, Instytut Choreografii i Technik Tańca w Ogrodach Geyera, ul. Piotrkowska 295

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close