
Lubelski Teatr Tańca i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na prezentacje polskiej sceny tańca „Młoda Polska”. Wydarzenie odbywa się w ramach 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.
MŁODA POLSKA
Wieczór składa się z prac artystów i artystek tańca wyróżniających się na polskiej i międzynarodowej scenie. Część z nich to etiudy prezentowane z sukcesem na konkursach tańca. Lubelski festiwal daje im jedną z nielicznych w Polsce możliwości zaistnienia poza kontekstem rywalizacyjnym.
Maria Lenczewska – The way
Zatrzymana chwila w rzeźbie. Przeobraża się, tworząc czas i ścieżkę. Drogę, która pomimo linearnej iluzji, rodzi się wciąż na nowo.
Maria Micek, Ryszard Kalinowski – Self-out
To solo jest chwilą refleksji nad tym, co jest, co było i co – być może – się stanie, gdy przyjrzymy się sobie z bliska, zobaczymy się w oczach innych, podążymy za wewnętrznym impulsem lub wbrew niemu, pozwolimy sobie na więcej lub raczej pozostaniemy powściągliwi.
Marta Pieczul – Letter from Virginia
Solo jest ucieleśnieniem twórczości Virginii Woolf, eksploracją jej słów, analizą postaci, które wykreowała; jest ruchową interpretacją samej pisarki.
Kacper Szklarski – Not now, not here, maybe never
Znów i znów i znów coś jest nie tak, coś się zgubiło, pytania gonią za sobą bez żadnej odpowiedzi na horyzoncie. Coś kluczowego się zmieniło i wszystko, co pozostało, to piosenka dla Ciebie.
Teatr Tańca Zmysł – Obecność w ruchu
Co gdyby rzeźby mogły opowiedzieć historię dużo głębiej niż te, które zazwyczaj widujesz w muzeach? Gdybyś mógł obejrzeć je z każdej strony, blisko i dokładnie, ale jednocześnie czuł ich zapach, widział reakcje na światło i bodźce, słyszał jakie wydają dźwięki?
Zofia Żwirblińska – less me softly my dear octopus
Praca solowa studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej AST w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Teatr Tańca Zmysł, „Obecność w ruchu”. Fot. materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Teatr Tańca Zmysł, „Obecność w ruchu”. Fot. materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Marta Pieczul, „Letter from Virginia”. Fot. Jola Staszczyk / materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Maria Pieczul. Fot. Klaudyna Schubert / materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Maria Micek „Self out”. Fot. Sylwia Niedbalska / materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Maria Lenczewska „The way”. Fot. Jola Staszczyk / materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Na zdjęciu: Kacper Szklarski. Fot. Klaudyna Schubert / materiały promocyjne organizatora 27. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca

Zofia Żwirblińska "less me softly my dear octopus". Fot. Józefina Kiełb
27. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca odbywają się w dniach 9–13 listopada w Lublinie. Propozycje zawarte w tegorocznym programie festiwalu są wynikiem czujnej obserwacji zjawisk w świecie tańca i sztuk performatywnych oraz bogatego spektrum zjawisk tanecznych prezentowanych w ciągu całego roku w Centrum Kultury w Lublinie przez działający tu od wielu lat Lubelski Teatr Tańca. W 2023 roku widzowie MSTT będą mieli więc okazję zobaczyć najciekawsze spektakle twórców z Danii, Grecji, USA, Francji, Norwegii, Ukrainy, Niemiec i oczywiście z Polski, którzy wyznaczają nowe trendy w sztuce tańca, np. taniec komponujący dźwięki, wciągający szaleńczy rave czy taniec brzuchomówców.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie intensywnej obserwacji procesów i zmian zachodzących w świecie tańca oraz dyscyplin pokrewnych. Stąd w programie obecność m.in. nowego cyrku, który przeżywa swój rozkwit, zarówno w Lublinie, jak i całej Europie. Organizatorzy festiwalu chcą być częścią tego procesu i aktywnie wpisać się w prezentację ciekawych zjawisk na styku nowego cyrku i tańca współczesnego. Będą to czynić z pomocą rodzimych artystów, jak i gościa specjalnego tegorocznej edycji, Yoann Bourgeois Art Company z Francji.
PROGRAM:
9 listopada / czwartek
19.00 – Mette Ingvartsen – The Dancing Public (Dania/Belgia)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 70 min
10 listopada / piątek
18.00 – Fundacja Sztukmistrze – Gradient (Polska)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 50 min
20.00 – Ioanna Paraskevopoulou – MOS (Grecja)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 40 min
11 listopada / sobota
18.00 – Colleen Thomas – Light and desire (USA)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 50 min
20.00 – Joachim Maudet – Compagnie Les Vagues – W̶E̶L̶COME (Francja) / Jean-Baptiste Baele – Nabinam (Norwegia)
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 50 min + 30 min
12 listopada / niedziela
16.00 – Prezentacje polskiej sceny tańca „Młoda Polska”
Centrum Kultury w Lublinie / Sala Widowiskowa / 60 min
18.00 – Yoann Bourgeois Art Company – Nieosiągalny punkt zawieszenia (Francja)
Centrum Spotkania Kultur / Sala Operowa / 60 min
20.00 – Rainer Behr/Tanztheater Wuppertal Pina Bausch – Projekt VONA (Ukraina/Niemcy)
ACKiM UMCS Chatka Żaka / Sala Widowiskowa / 70 min
13 listopada / poniedziałek
19.00 – Yoann Bourgeois Art Company – Nieosiągalny punkt zawieszenia (Francja)
Centrum Spotkania Kultur / Sala Operowa / 60 min
Bilety:
normalny 40 zł / ulgowy 30 zł
Yoann Bourgeois Art Company: 80-150 zł
Kasa Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) czynna
poniedziałek-piątek 10.00-18.00
sobota 15.00-18.00
oraz na godzinę przed wydarzeniami biletowanymi
tel.: 81 466 61 40 / e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Bilety online dostępne na cklublin.bilety24.pl
Organizator:
Lubelski Teatr Tańca
Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Więcej: mstt.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury–państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.