Baby Space to unikatowa instalacja oferująca dzieciom i ich rodzicom wyjątkowe doświadczenia sensoryczne, artystyczne i międzyludzkie. To przestrzeń stymulująca wszystkie zmysły, w której każdy może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jej powstanie, zakończone premierą 1 czerwca 2013 roku, było efektem pracy warsztatowej Daliji Aćin Thelander – serbskiej choreografki mieszkającej w Szwecji, z czterema młodymi tancerzami – Martą Romaszkan, Moniką Kiwak, Kacprem Lipińskim i Dusko Stamenicem. W pokazach 28 czerwca 2016 roku biorą udział tylko polscy tancerze. Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu „Sztuka szuka malucha”.
Ten interdyscyplinarny projekt choreograficzny łączy w sobie taniec, multimedia, animację, muzykę, teatr i słowo. Założeniem autorskiej koncepcji Aćin, było zaproszenie do współpracy, obok tancerzy, również lokalnych artystów: muzyków, filmowców, wokalistów, scenografów, pisarzy, aby wspólnie stworzyć przyjazną i stymulującą kreatywność dzieci przestrzeń. Nad projektem pracowali zatem również utalentowani, młodzi artyści różnych dziedzin – Malina Prześluga – dramatopisarka, Agnieszka Gierach – scenografka oraz Wojciech Morawski – kompozytor; zdarzenia medialne pojawiające się w przestrzeni stworzył jeden z tancerzy – Kacper Lipiński.
Baby Space funkcjonuje w dwojaki sposób: jako interaktywna instalacja oraz jako spektakl taneczny wewnątrz instalacji. Przestrzeń instalacji jest wyraźnie wydzielona od otoczenia i składają się na nią 3 obszary doświadczeń:
obszar doznań dotykowych – wnętrze instalacji wykonane jest z miękkiego i sprężystego materiału, delikatnego i gładkiego w dotyku;
obszar doznań dźwiękowych – muzyka ma charakter abstrakcyjny, stanowi tło dla doświadczeń, ale jednocześnie może stawać się przewodnikiem po przestrzeni, podobnie jak pojawiające się wraz z dźwiękiem słowo – bogate w brzmienie i pełne tajemniczych znaczeń;
obszar doznań wizualnych – krótkie filmy i wizualizacje wkraczające jako plamy barwne w nieskazitelnie białą przestrzeń, ten obszar poszerzony zostaje również o ruch, gdy podczas spektakli w przestrzeń wkraczają tancerze.
Dalija Aćin Thelander – ur. 1974 roku, jedna z najbardziej interesujących współczesnych choreografek pracujących na obszarze twórczości dla dzieci. Ukończyła szkołę baletową w Belgradzie, wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobywała podczas wielu warsztatów i rezydencji w całej Europie. Prezentowała swoje prace na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak Impulstanz, Tanz im August, Urban Festival (Kiasma), a także na najważniejszych festiwalach w Serbii, takich jak BITEF, BELEF, Infant. Współpracowała z wieloma reżyserami i międzynarodowymi artystami. Stworzyła kilka przedstawień tanecznych dla dzieci, w tym dwa spektakle tańca dla niemowląt, spośród których The book of roaming został nagrodzony na serbskim Festiwalu TIBA. Ze swoimi przedstawieniami dla dzieci z ogromnym powodzeniem występowała m.in. w Japonii i Korei.
wiek dzieci: 3-18 miesięcy
cena biletu: 20 zł (bilet dla jednego dziecka wraz z jednym opiekunem)
Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mail.
koncepcja, scenografia, choreografia: Dalija Aćin Thelander
asystent scenografa, wykonanie scenografii: Agnieszka Gierach
poezja: Malina Prześluga
muzyka: Wojciech Morawski
wideo: Kacper Lipiński
tancerze: Marta Romaszkan, Kacper Lipiński, Monika Kiwak
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koordynacja: Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska, Mikołaj Maciejewski
premiera: 1 czerwca 2013, Stary Browar, Słodownia +2
autor zdjęć ©Jakub Wittchen