Mistrzowie Polskiego Tańca to organizowane przez Sopocki Teatr Tańca spotkanie najważniejszych twórców polskiego tańca współczesnego, których kariery sięgają lat 80. XX wieku, a którzy nadal są aktywni artystycznie. To dość wąskie grono twórców jest swego rodzaju fenomenem artystycznym – łącznikiem z przeszłością i źródłem polskiego tańca, a teraźniejszością i przyszłością – ich praca ma niewątpliwy wpływ na następne pokolenia artystów. W ramach przeglądu Teatr Tańca Alter/Witold Jurewicz i Juliusz Grzybowski pokażą spektakl Czy filozof może mówić o tańcu?.
Twórcy o projekcie:
„O tańcu mówi się wiele, może czasami zbyt wiele. Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać? Podejmiemy próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu ale i taniec będzie o mowie, słowem, w jakiś sposób będzie to przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie.”
Scenariusz, reżyseria, choreografia, wykonanie: Juliusz Grzybowski, Witold Jurewicz
Muzyka: Odpowiednia
Kostiumy: Odpowiednie
Światło: Odpowiednie
Czas trwania: ok 40 min.
Juliusz Grzybowski – doktor filozofii, prawie ukończył filologię klasyczną, prawie to znaczy zabrakło mu chęci na podejście do egzaminu magisterskiego. Pracuje na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, gdzie naucza filozofii. Od niedawna prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku: choreografia i techniki taneczne oraz we wrocławskiej ASP, gdzie prowadzi zajęcia z filozofii i estetyki. W czasach właściwie pradawnych tańczył u Witka Jurewicza w Teatrze Tańca Alter. Wspominając te czasy mówi: „Tańczyłem to znaczy zdarzało się, że w scenach zbiorowych pojawiałem się w którymś tam rzędzie. Któryś tam rząd to jedno, ale Alter to drugie. Reasumując uważam, że posiadam przyzwoite taneczne doświadczenie. Publikuje artykuły, głownie w monografiach pokonferencyjnych i różnych wydawnictwach okazjonalnych. Pracuję nad książką o Parysie-Aleksandrze, pięknym królewiczu trojańskim.”. Prowadzi wykłady podczas festiwali tanecznych. Współpracował z łódzką Pracownią Fizyczną przy powstawaniu choreografii Fajdros. Od 2011 roku wspólnie z Witkiem Jurewiczem poszukuje punktów stycznych tańca i filozofii. Na scenie wspólnie… poszukują.
Po spektalu, o godzinie 20.00 odbędzie się spotkanie z twórcami – Witoldem Jurewiczem i Juliuszem Grzybowskim.
Do pobrania:
Program na:
www.facebook.com/mistrzowiepolskiegotanca
Bilety:
na oddzielny wieczór: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy
karnet (na wszystkie spektakle festiwalu): 140 N, 90 ulgowy
na poszczególny warsztat z wybranym Mistrzem: 30 zł
na cykl warsztatów (z Wszystkimi Mistrzami): 200 zł
Rezerwacje na spektakle i warsztaty:
Na spektakle można też kupić bilet elektroniczny na stronie: www.teatrnaplazy.pl