Fundacja Sztuki Tańca oraz Instytut Teatralny zapraszają na obchody Międzynarodowego Dnia Tańca 2018. Program wieczoru obejmuje filmową prezentację fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza, panel dyskusyjny o fenomenie choreografii, a przede wszystkim pokazy taneczne – tak zapowiada się Międzynarodowy Dzień Tańca w Instytucie Teatralnym. Wśród zaproszonych gości między innymi. Wśród zaproszonych gości między innymi: Jacek Przybyłowicz, Anna Hop, Bartosz Zyśk i Zofia Tomczyk. Dyskusję poprowadzi Bożena Kociołkowska, orędzie wygłosi Jacek Przybyłowicz, a wystąpią uczestnicy konkursów tańca współczesnego.
Program:
Powitanie gości
Orędzie na 2018 rok Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa związanego z jednym z najsłynniejszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu, który swoje choreografie realizuje w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Chinach, Czechach i na Cyprze.
Prezentacja filmowa fragmentu choreografii Jacka Przybyłowicza
Panel dyskusyjny o fenomenie twórczości choreograficznej
Występy laureatów konkursów tańca współczesnego z lat 2016 i 2017:
I. Moira
Choreografia: Ilona Gumowska
Muzyka: Paweł Odorowicz
Tańczą: Emilia Biskupik, Sara Kozłowska
Czas trwania: 10 min.
II. Connection
Choreografia: Zofia Tomczyk
Muzyka: Jambinai – Connection
Tańczy: Zofia Tomczyk
Czas trwania: 10 min.
III. Equilibrium
Choreografia: Bartosz Zyśk
Muzyka: kompozycja autorska wg koncepcji choreografa
realizacja: Michał Polański; fragment utworu „Bogurodzica” Michał Jacaszek
Scenografia, kostiumy, charakteryzacja: wg pomysłu B. Zyśk
Tańczą: Anna Hop, Bartosz Zyśk – tancerze Polskiego Baletu Narodowego
Czas trwania: 5 min.
Organizator: Fundacja Sztuki Tańca, Instytut Teatralny
Partner wydarzenia: Instytut Muzyki i Tańca,
Scenariusz i realizacja obchodów MDT – Bożena Kociołkowska
Wydarzenie towarzyszące obchodom Międzynarodowego Dnia Tańca:
godz.12.00 – Spotkanie z Terpsychorą przed Teatrem Wielkim – Operą Narodową od strony ul. Moliera przed pomnikiem „W hołdzie polskim artystom baletu”. Spotkanie (którego częścią będzie uroczyste złożenie kwiatów) skierowane jest do artystów, studentów, uczniów, miłośników sztuki tańca, a przede wszystkim mieszkańców Warszawy.
Bożena Kociołkowska – primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie, pedagog i choreograf. Zadebiutowała główną rolą Odetty – Odylii w balecie Jezioro łabędzie. Zatańczyła kilkadziesiąt głównych ról z wielkiego repertuaru baletowego. Wielokrotnie występowała na scenach w kraju i za granicą, w tym w Niemczech, Szwecji, Francji, Czechosłowacji, USA. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina oraz Podyplomowego Studium Obrotu Dziełami Sztuki Profesjonalnej w Szkole Głównej Handlowej.
Pełniła funkcję dyrektora baletu oper w Gdańsku i Łodzi oraz dyrektora artystycznego szkół baletowych w Warszawie i Bytomiu. Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów tańca. Jest pomysłodawczynią wielu projektów promujących sztukę tańca, m.in festiwalu Dance of the World, I Kongresu Tańca w San Francisco, europejskich Spotkań Młodych Tancerzy, Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu oraz wielu projektów związanych ze sztuką tańca. Była członkiem Międzynarodowych Warsztatów Tanecznych ITW, w Bonn, przewodniczącą sekcji tańca w ZASP i sekcji choreografów w ZAIKS. Wykładała taniec w Niemczech, USA i Włoszech.
W 2008 roku założyła Fundację Sztuki Tańca, której jest prezesem. Ostatnim projektem organizacji było wzniesienie w 2016 roku rzeźby W hołdzie polskim artystom baletu obok Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W 2016 roku ukazała się jej biografia Pierwsza Dama Baletu Warszawskiego. Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami w kraju i za granicą. Promotorka sztuki tańca. W 2017 roku została laureatką Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku imieniem Bożeny Kociołkowskiej nazwano Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Młodych Tancerzy w Bytomiu.
Jacek Przybyłowicz – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz specjalizacji Pedagogika Baletu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Karierę wykonawczą rozpoczął w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Przed wyjazdem z Polski wygrał II Ogólnopolski Konkurs Choreograficzny w Teatrze Wielkim w Łodzi. Przez wiele lat związany z jednym z najsłynniejszych zespołów tańca współczesnego Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu. Po powrocie do Polski skupił się na pracy choreograficznej. Swoje spektakle realizuje w największych zespołach i teatrach w Polsce, regularnie wystawia je także za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Chinach oraz na Cyprze.
Członek rady programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „taniec”.