
Fot. z materiałów organizatorów
Fot. z materiałów organizatorów
Organizatorzy X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania zapraszają do Sali im. Wojciecha Krukowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na spektakl EXTension(-) zespołu A.lter S.essio. EXTension(-), którego podtytułem mogłaby być „ostatnia ścieżka”, jest swego rodzaju rozłożeniem ciała na czynniki pierwsze, pogrzebaniem ciała, przeciwieństwem odliczania do śmierci. To proces ukierunkowany na oswobodzenie w obrębie redefinicji świętego czasu i przestrzeni poprzez ambiwalente kobiece ruchy; retrospekcja życia bez jego narodzin; krok do przodu będący jednocześnie krokiem w tył. Może być to próba uporządkowania chaosu w nieprzerwany spokój i dystans lub powrót do rzeczywistości przed ewentualnym zabójstwem.
Pomysł, realizacja, zdjęcia i dźwięk: Fabrice Planquette
Choreografia: Yum Keiko Takayama
Tancerka: Yum Keiko Takayama
Tekst: Arnaud Michniak
Kostiumy: Fabrice Planquette, Yum Keiko Takayama
Video: Thierry Wilmort
Produkcja: Panem Et Circeness / Charlotte Auché
Czas trwania: 40 min
Spektakl powstał przy współpracy z: DRAC Picardie, Conseil Régional de Picardie, Amiens Métropole, DICRéAM Ministère de la Culture et de la Communication CNC CNL, 2angles Centre de création contemporaine / Relais Culturel Régional de Flers, le Lieu Multiple / EMF Poitiers, Art Zoyd Centre Transfrontalier de Productions et de Créations Musicales, La Lune des Pirates Amiens, Stereolux Nantes, La Condition Publique de Roubaix
A.lter S.essio to francuski kolektyw artystyczny, w którego skład wchodzą Fabrice Planquette (reżyseria, audio wizualizacje) i Yum Keiko Takayama (choreografia i taniec). Każdy ich projekt jest rezultatem interdyscyplinarnych poszukiwań prowadzonych wspólnie przez oboje artystów. Performerzy, których zapraszają do udziału w swoich projektach, wnoszą do nich unikalność języka ojczystego, indywidualną wrażliwość i perspektywy.
Grupa tworzy spektakle taneczne oparte przede wszystkim na tańcu współczesnym i butoh, zestawionymi z nowoczesnymi technikami audiowizualnymi i video instalacjami. Ich spektakle próbują określić miejsce jednostki w społeczeństwie i kwestionują warunki współczesnej egzystencji. To konfrontacja z otoczeniem, z innymi ludźmi, z samym sobą… Wszystkie ich projekty opowiadają też o stracie i o walce, jaką pociąga ona za sobą. Żyć czy przetrwać? To odwieczna walka, która grozi runięciem wszelkich konstrukcji, na jakich człowiek opiera swoje istnienie. Spektakle A.lter S.essio mają zdecydowany charakter i łączą w sobie brutalność i delikatność świata.