
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska.
Tego śnieżnego poranka Rene postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej cerować swojego płaszcza, zniszczonego przez czas, wiatr i deszcze. Nie spodziewa się, że ta wizyta zmieni bieg jego życia.
Spektakl Płaszcz w reżyserii Marcela Marceau, którego premiera odbyła się w 1951 roku, przeszedł do historii jako jeden z najważniejszych mimodramów zbiorowych. Od tego czasu przedstawienie zawsze wystawiane było w niezmienionej formie. Spektakl stał się w pewnym sensie sztuką muzealną.
Postanowiliśmy z reżyserem Lionelem Menardem ponownie odbyć tę podróż. Inspirowani twórczością Mikołaja Gogola pragniemy odkryć ten mimodram raz jeszcze, przebudowując opowieść, zmieniając kompozycję muzyczną oraz kostiumy. Staramy się pokazać, że główne zasady inscenizacji Marcela Marceau oraz poruszane w spektaklu tematy są ponadczasowe. – mówi Barłomiej Ostapczuk, dyrektor artystyczny teatru.
Reżyseria: Lionel Menard
Asystent reżysera: Maja Pieczerak
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Magiera
Maski i lalki: Katarzyna Wróbel
Występują: Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paulina Szczęsna, Paweł Kulesza,
Ireneusz Wojaczek, Bartłomiej Ostapczuk
Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy.
TEATR Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą teatralną tworzoną przez aktorów od lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Spektakle Teatru realizują uznani międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy. Dzięki połączeniu umiejętności aktorów oraz wyobraźni i doświadczenia zapraszanych twórców staramy się ukazać, jak wiele sztuka Pantomimy ma do zaoferowania współczesnemu widzowi. Widzowi, dla którego pomimo swojej wieloletniej tradycji „sztuka poza słowami” często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie. Poprzednia propozycja Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy to Agua De Lagrimas w reż. Lionela Menarda. Premiera przedstawienia odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w sierpniu 2013r. na Scenie Na Woli Teatru Dramatycznego m.st W-wy. Przedstawienie opowiadające o zapachu, pasji i miłości znajduje się w repertuarze Teatru Dramatycznego. Wystawiane jest również na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą.
Spektakl Gogol także jest opowieścią o człowieku i jego pragnieniach. Tym razem jednak ukazaną w zupełnie inny sposób.
Lionel Menard: Studiował w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau.
Występował w Compagnie de Marcel Marceau oraz CIE Philppe Genty. Wieloletni współpracownik i asystent M.Marceau.
Od początku studiów zajmuje się pisaniem scenariuszy i reżyserią. Stale współpracuje z Bodecker & Neander Compagnie, tworząc wszystkie ich spektakle. (Silence, Out of the blue, Satie, Deja Vu, Opus 4, Follow Light). Spektakl Agua De Lagrimas (2013) był jego pierwszym kontaktem z Warszawskim Centrum Pantomimy, Polską sztuką mimu a także pierwszym zrealizowanym w naszym kraju spektaklem teatralnym.
Więcej informacji o spektaklach i warsztatach na stronie festiwalu: http://www.mime.pl/