
Fot. Darnell Stephen Summers
Fot. Darnell Stephen Summers
Amerykanin Peter Rose i Włoszka Annamaria Faraone pokażą we Wrocławiu spektakl Wahadłowe drzwi porusza tematy płci biologicznej i kulturowej, osobistej mitologii, żywych i umarłych. Poprzez działania fizyczne, monologi i śpiew Rose i Faraone spróbują na nowo odkryć mit. Król o tysiącu twarzy wyrusza w podróż przez ciemny las, prowadzony przez swą piękną wybrankę, kobietę-dżina. Ona jest Czarodziejką, Undine, Anną Livią Plurabelle. On jest Percevalem, Dantem, Finneganem.
Jak stwierdził Shunryū Suzuki: „Gdy stajemy się naprawdę sobą, zmieniamy się w wahadłowe drzwi i jesteśmy od wszystkiego niezależni, a zarazem od wszystkiego zależni. To właśnie jest absolutna wolność”. Na tych założeniach opiera się praca Rose i Faraone. Performerzy budują most do niezależności, nawiązują ze sobą kontakt, wykorzystują rekwizyty (drewno, kamień, miękki metal, wodę, tkaninę) i dzielą się energią.
Peter Rose i Annamaria Faraone tworzą w Berlinie projekt Practical Works, którego celem było umożliwienie grupie artystów i znajomych grania, tworzenia narzędzi twórczych i duchowej praktyki. W ramach Practical Works prowadzony jest trening aktora w zakresie ciała i głosu, realizowane są spektakle i warsztaty Awakening Practice (realizowane również w 2009 roku przy wsparciu Instytutu Grotowskiego w ramach obchodów Roku Jerzego Grotowskiego w Berlinie). W Wahadłowych drzwiach wykorzystano między innymi teksty: Tristan Gottfrieda von Strassburga, Wydrążeni ludzie i Cztery kwartety T.S. Eliota, Undine Geht Ingeborg Bachman, Parsifal Wolframa von Eschenbacha oraz Finnegans Wake Jamesa Joyce’a. Twórca Practical Works, Peter Rose, w latach 1977–1981 uczestniczył w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium: Medytacjach na głos Ludwika Flaszena i ośmiodniowych warsztatach Ryszarda Cieślaka oraz w projekcie Drzewo Ludzi (1978/1979), a także Teatrze Źródeł (1980). W latach 1977–2006 stworzył spektakle The Circular Heavens, Over the Wall Stories, Berlin Zoo, Loyaltown, USA!, Diamond Fever, test-traveler/polar star oraz Cleansing the Senses. W latach 1990–1991 Berlin Zoo zostało zrealizowane w wersji telewizyjnej, otrzymując wyróżnienie Amerykańskiego Instytutu Filmowego w kategorii nowych gatunków performatywnych.
Bilety na spektakl kosztują 15 zł, rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 lub www.biletin.pl.