
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Momentum we Wrocławiu zaprasza na pokaz finałowy projektu Planet Kids – Kreatywność, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu. Prezentacja obejmuje pokaz pracy dwóch grup z Młodzieżowego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego przy ul. Borowskiej 101.
PROGRAM
1. Grupa dziewczyn
Prowadzenie: Marta Grabowska i Hubert Żórawski
Marta: Będzie to dwuczęściowy performans, zbudowany z opowieści tanecznych i ruchowych. Na bazie tych historii eksplorując, zmieniając, dostosowując i wybierając, cała grupa wraz z prowadzącą wspólnie buduje taneczno-ruchową opowieść. Opowieść ta zaprosi widza do wejścia w świat ekspresji ruchowej i podążania za fantazją ciała, umysłu i emocji. Wspólny taniec, taniec solowy, ruch, głos, różnorodna muzyka, która im towarzyszy oraz rekwizyty, to narzędzia, z których uczestniczki korzystają przy pracy nad przedstawieniem.
Rekwizyty mają za zadanie m.in. pobudzić do szukania nowych możliwości i jakości ruchowych, wzbogacić obraz artystyczny, inspirować wyobraźnię nie tylko tancerzy, ale i widzów. Bardzo ważny jest tu aspekt współpracy uczestniczek przy tworzeniu przedstawienia – wzajemne słuchanie się, wypowiadanie swoich opinii, odważne mediacje, co ma doprowadzić do powstania wspólnej wizji i samego dzieła.
Hubert: Pokaz pracy będzie miał stylistykę laboratoryjną. W sposób spontaniczny zaistnieją zadania i sposoby ich realizacji. Ostateczny dobór elementów i ich charakter będzie zależny od jego wykonawców, co stworzy swoistą jakość tzw. teatru realnego, w którym różnica między światem teatru a życiem codziennym zaciera się. Nowy cyrk odnosi się do edukacji, indywidualnej twórczości i wspólnej zabawy.
Podstawowymi wartościami naszych spotkań były: relacje, uważność i zabawa jako jedna z najbardziej naturalnych aktywności w realizowaniu potrzeb ruchowych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych człowieka.
2. Grupa teatralna: spektakl Odkodowanie
Prowadzenie: Aga Rybak, Jakub Gontarski, wsparcie: Dorota Łaszewska
Praktyczną podstawą do tworzenia spektaklu stały się praca ze świadomością ciała, budzenie go na poziomach psycho-somatycznych w oparciu o różnorodne narzędzia treningowe. Jednak myślą przewodnią i inspiracją, wypełniającą strukturę ruchową są przede wszystkim teksty, zapiski zaczerpnięte z tzw. Zeszytów rumuńskiego pisarza, filozofa, eseisty i teoretyka nihilizmu Emila Ciorana. Autor ten zwykł mówić, iż radykalne wyzwolenie jest osiągalne tylko przez odzyskanie stanu pierwotnego, stanu najdoskonalszego, stanu sprzed narodzin. Prawda to proces wyzwalania się od złudzeń iluzji.
Spotkania w ramach projektu podzielone były na trzy bloki:
1. rozgrzewka – budzenie – dostrojenie
2. warsztat ruchowo- taneczny ( fizyczny partnering, improwizacja kontaktowa, elementy sztuk walki, taniec współczesny, trening głosu)
3. praca nad odszukaniem w ciele własnych znaczeń tekstów Emilia Ciorana (m.in. dzieła Wyznania i anatemy); próby przeniesienia oraz transformacji odkrytych znaczeń w intymnym procesie poszukiwań w tematyce obecności, atmosfery, kreacji ruchowej, ekspresji, fizyczności oraz kompozycji.
Koncepcja i realizacja: Aga Rybak, Jakub Gontarski, wsparcie
Dorota Łaszewska
Kompozycja ruchowo-sceniczna : Katarzyna Wójciak, Daria Buchowicz, Irmina Józefiak, Wojciech Kołodziej, Mateusz Antonów, Mateusz Zieliński, Michał Zatrapa, Tymoteusz Noszczyk, Agnieszka Rybak, Jakub Gontarski, wsparcie Dorota Łaszewska.
Wykonanie: Katarzyna Wójciak, Daria Buchowicz, Irmina Józefiak, Wojciech Kołodziej, Mateusz Antonów, Mateusz Zieliński, Michał Zatrapa, Tymoteusz Noszczyk.
Wykonanie muzyczne:
1) utwór Loom of live Aleksandra Osiecka-Skoblewska
production: JAMANSTUDIO
2) kompozycja dźwięków elektronicznych:J akub Gontarski
Światła: Ireneusz Hiler
Dokumentacja fotograficzna: Jacek Niedzielski Niedziel
Dokumentacja wideo: Filip Pobłocki
***
O projekcie Planet Kids:
W okresie od września do listopada 2016 zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne projektu Planet Kids –Kreatywność. Podczas spotkań zastosowane zostały różnorodne formy i metody pracy w obszarze tańca, terapii, teatru, improwizacji ruchowych, elementów nowego cyrku oraz zajęć teoretyczno-praktycznych w zakresie tańca i teatru.
Głównym celem warsztatów były:
– Stworzenie uczestnikom sytuacji kreatywnej pracy nad rozwojem własnych umiejętności ruchowych i tanecznych (m.in. zwinności, płynności, koordynacji, precyzji, harmonii, siły), nad poszerzaniem zakresu ruchu i świadomości ciała, budowaniem pewności siebie i poprawieniem samooceny, a także nad istotnymi z punktu widzenia integracji społecznej umiejętnościami pracy w grupie.
– Zaproponowane przez prowadzących narzędzia pracy miały na celu obudzenie wśród uczestników potencjału twórczego poprzez odwrócenie ról dorosłego-prowadzącego i dziecka-uczestnika.
– Integracja osób dorosłych zaangażowanych w projekt, wypracowanie wspólnych celów i warunków współpracy, zapoznanie opiekunów z metodami pracy, omówienie potrzeb, szans i zagrożeń w pracy z wybraną grupą w celu zwiększenia efektywności planowanych działań.
– Przeprowadzenie zajęć teoretycznych dla młodzieży, wprowadzające do tematyki zajęć – przybliżenie form pracy z ciałem
– Zapoznanie młodzieży z repertuarem spektakli tańca, teatru fizycznego lub pokrewnych teatralnych form wykorzystujących techniki, jakie uczestnicy poznawać będą podczas projektu.
– Poprowadzenie warsztatu przez młodzież biorącą udział w projekcie dla młodzieży spoza projektu
Projekt realizowany był w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Wrocław ul. Borowska 101
Koordynator projektu: Jakub Wiktor Gontarski
Koordynator ze strony placówki: Dorota Łaszewska
Prowadzący: Aga Rybak, Marta Grabowska, Anna Duda, Hubert Żórawski, Jakub Wiktor Gontarski
Więcej informacji o projekcie:
http://cyrkulacje.wroclaw.pl/festiwal-cyrkulacje-2016-opowiesci-ciala-glebiej/planet-kids-2016/
https://web.facebook.com/planetkidscyrkulacje/
Planet Kids – Kreatywność realizowany jest we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2016.