
Kadr z filmu pt. „Śliczna jesteś, laleczko” w reż. Aleksandry Kubiak
Kadr z filmu pt. „Śliczna jesteś, laleczko” w reż. Aleksandry Kubiak
W ramach kwietniowej odsłony projektu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych Instytut Grotowskiego we Wrocławiu zaprasza na pokaz filmu pt. Śliczna jesteś, laleczko w reżyserii Aleksandry Kubiak.
Realizacja Aleksandry Kubiak odnosi się do osobistej traumy związanej z tragiczną śmiercią matki. Śliczna jesteś, laleczko to film, w którym metody wypracowane w poprzednich realizacjach zostały zastosowane do autoanalizy i próby wywołania katharsis u samej autorki. Odgrywa ona tutaj wiele ról: jest animatorką procesu, reżyserką filmu, podmiotem artystycznego i terapeutycznego eksperymentu. Bezpośrednimi świadkami tego działania są tylko towarzyszący artystce kamerzysta, dźwiękowiec oraz aktorka Elżbieta Lisowska-Kopeć, która wciela się w postać tragicznie zmarłej matki artystki.
Po pokazie filmu odbędzie się rozmowa Matka nie matka, w której udział wezmą Monika Wachowicz, Aleksandra Kubiak oraz Elżbieta Lisowska-Kopeć.
Realizatorzy:
Reżyseria: Aleksandra Kubiak
Występują: Aleksandra Kubiak, Elżbieta Lisowska-Kopeć
Zdjęcia: Krzysztof Gawałkiewicz
Montaż: Krzysztof Gawałkiewicz, Aleksandra Kubiak
Dźwięk: Dariusz Kawecki, Piotr Spychała
Charakteryzacja: Natalia Koziróg, Maria Kaczmarowska
Muzyka: Tarwater (Bernd Jestram, Ronald Lippok)
Produkcja: Galeria BWA Zielona Góra, Aleksandra Kubiak, Dariusz Kawecki
Premiera: 2016
Czas trwania: 40 min
***
O projekcie:
Szczeliny to projekt, w którym pragnę połączyć różne formy sztuki, począwszy od teatru, performansu rozumianego również jako body art, instalacji, fotografii, filmu czy muzyki. Z ogromną przyjemnością przyglądam się, jak te struktury przenikają się, mam poczucie, że ta przestrzeń nie ma końca i to jest fascynujące – mówi Monika Wachowicz. – Szczelina powoduje tworzenie się kolejnych pęknięć – tak rodzą się kolejne przestrzenie performatywne.
Wśród tych przestrzeni znajdziemy m.in.: performans, seans teatralny, ruch, taniec, film, fotografię, instalację i koncert. Artystki podejmują w swoich pracach tematy śmierci i żałoby, wolności i praw kobiet, przemocy czy wykluczenia społecznego związanego z niepełnosprawnością. Szczeliny realizowane w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego są dedykowane Jolancie Brach-Czainie i jej książce Szczeliny istnienia.
Projekt Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl
Więcej informacji: https://grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/