
Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy”, fot. Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz
Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy”, fot. Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz
Województwo wielkopolskie / powiat poznański / Kostrzyn
Zespół „Siekieracy” działa na terenie gminy Kostrzyn w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kostrzynie już od 1984 roku.
Choć w swoim repertuarze „Siekieracy” posiadają suity taneczne z kilku regionów etnograficznych Polski, najbliższa jest im Wielkopolska. Zespół posiada suitę tańców wielkopolskich zarówno ze swojego subregionu (Siekierek Wielkich i Kostrzyna), jak i tańce szamotulskie oraz wiązankę innych popularnych tańców występujących w makroregionie Wielkopolski. Z okazji 40. jubileuszu zespołu, w planach zespołu jest rekonstrukcja wesela siekierackiego, oparta na materiałach archiwalnych oraz informacjach znalezionych w zbiorach Oskara Kolberga. W skład zespołu wchodzą dzieci i dorośli. Zespół posiada swoją kapelę.
Kierownictwo i kadra zespołu
Obecnie zespół pracuje pod kierownictwem Katarzyny Nowickiej-Rynkiewicz – etnomuzykolożki, teoretyczki muzyki, publicystki, instruktorki tańca ludowego.
Nagrody i szczególne osiągnięcia:
„Siekieracy” uczestniczyli w kilku folklorystycznych festiwalach ogólnopolskich (poznańskie „Integracje”), jak i zagranicznych (Litwa, Belgia, Dania, Malta). W 2023 roku „Siekieracy” wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Oblicza tradycji” w Zielonej Górze, na którym zajęli III miejsce. Zespół chętnie uczestniczy w różnego rodzaju projektach związanych z szeroko pojętym folklorem. Dwie z par zespołowych brały udział w wystawie fotograficznej (mikro)tradycje Wielkopolski, której wernisaż miał miejsce w Poznaniu. W 2020 roku „Siekieracy” zdobyli pierwsze miejsce podczas I edycji konkursu „Chóraliada”, który odbył się w Iwnie.