Kraków: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”

Zdjęcie: Kraków: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”

Fot. Sylwia Zawadzka

Wersja do druku

Udostępnij

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na pokaz dwuczęściowego koncertu z udziałem chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk stanowi kompozycję najpiękniejszych utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny. Pierwszą część programu stanowią dzieła Wojciecha Kilara, drugą  Stanisława Hadyny. Całość jest zbiorem wybranych utworów obu twórców, którzy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich dzieła należą do największych przebojów zespołu. Utwory wokalne i baletowe z muzyką Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny przez ponad 60 lat stanowią główne elementy oferty programowej „Śląska”. Autorskiego wyboru utworów do programu „Kilar, Hadyna  dwa serca, jeden Śląsk” dokonali wspólnie: Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Kierownik Artystyczny Kazimierz Ratajczak.

Twórcza współpraca Kilara i Hadyny rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy z Zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – Krzesany, Orawa i Siwa mgła. Zespół „Śląsk” zawdzięcza Wojciechowi Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, które do dziś wzbogacają repertuar Zespołu i są jednymi z największych przebojów, m.in. Głęboka studzienka, Odwiązała mi się, Nie chodź koło róży, Kogut. Dla „Śląska” opracował Suitę rozbarską i Suitę żywiecką, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, a także liryczne Kujawiaki głuszyńskie czy zabawne Dwa Michały. Z okazji Jubileuszu 60-lecia w 2013 roku, zespół ponownie sięgnął także do kompozycji Wojciecha Kilara Harnaś i zbójnicy, a inny, niezwykle piękny utwór Kompozytora z 1986 roku Orawa – pozostanie na zawsze perłą w repertuarze „Śląska”. Zespół „Śląsk” nie zapominał nigdy o Wojciechu Kilarze. W 2002 roku, z okazji Jubileuszu 70-lecia kompozytora, „Śląsk” opracował program oparty na jego muzyce. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wojciech Kilar był także laureatem prestiżowej nagrody zespołu – Animus Sielesiae, którą odebrał osobiście w Koszęcinie 1 lipca 2006 roku. Bogactwo jego kompozycji zostało utrwalone na płycie Kilar –  Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego, wydanej w 2010 roku w ramach fonograficznej serii Złota Kolekcja „Śląska”. W tym samym roku „Śląsk” ponownie przypomniał twórczość kompozytora, przygotowując dwuczęściowy program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry. Podczas jego premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach kompozytor zaszczycił zespół swoją obecnością. „Śląsk” wziął także udział w nagraniu płyty wydanego z okazji 80. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara. Album został nagrodzony w czerwcu 2013 roku Platynową Płytą. Przez wiele lat Wojciech Kilar zasiadał w Radzie Programowej Zespołu, a w ostatnich latach – aż do śmierci – jako jej Honorowy Członek. W planie pracy artystycznej na rok 2014 przedstawionym zaledwie dwa tygodnie przed śmiercią Wojciecha Kilara w grudniu 2013 roku, znalazło się ponownie nawiązanie do twórczości kompozytora. Zespół zaplanował wprowadzenie do oferty nowego, dwuczęściowego programu Hadyna, Kilar – dwa serca jeden Śląsk, będącego kompozycją najpiękniejszych utworów Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Planując tę repertuarową nowość Zespół nie zdawał sobie sprawy, że będzie to pomnik w hołdzie zmarłemu kompozytorowi.

Bilety

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close