
Fot. Grzegorz Zielonka.
Fot. Grzegorz Zielonka.
W ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w Domu Kultury Kadr w cyklu Oko cyklonu odbędzie się prezentacja spektaklu Sztuki Nowej Badania solarystyczne 2.0 w reżyserii Dawida Żakowskiego.
KSIĘŻYC BYŁ NASZYM MARZENIEM//
MARS JEST KONIECZNOŚCIĄ
Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej wysłania ludzi na Marsa. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma interaktywny charakter. Widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu.
Badania solarystyczne 2.0 to przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Spektakl powstawał podczas eksperymentalnego procesu treningu aktorskiego i testów wytrzymałościowych zderzonych z realną sytuacją dramaturgiczną. W świetle dzisiejszych badań misja na Marsa jest rozważana jako jednokierunkowa i długoterminowa misja. Nie dysponujemy technologią, która pozwoliłaby ściągnąć wysłanych na Marsa kosmonautów na Ziemię. Ze względu na wysokie koszty, agencje kosmiczne np. NASA czy inne prywatne konsorcja takie jak Mars One czy SpaceX, poszukują różnorodnych sposobów finansowania: reality show, prywatne dotacje, zbiórka pieniędzy wśród osób aplikujących.
reżyseria: Dawid Żakowski
zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska
muzyka: Konrad Bańburski
scenografia i kostiumy: Katarzyna Pol
wideo/projekcje: Adrian Cognac
czas trwania: 60 min.
produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=0I9g-q0dN9g
Produkcja spektaklu współfinansowana przez m.st. Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Młodzi solaryści.
Po spektaklu organizatorzy zapraszaja na spotkanie artystów z widzami.
Rozmowę poprowadzi Hanna Raszewska-Kursa.
Bilety 10 zł / dostępne w Domu Kultury Kadr i na stronie internetowej: http://www.dkkadr.waw.pl/
***
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’). W ramach programu prezentacji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.
Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: Morze możliwości oraz Oko cyklonu.
Oko cyklonu
Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/art – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury Kadr
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Program na kolejne miesiące oraz więcej informacji dostępne na stronach: