
Fot. materiały organizatorów.
Fot. materiały organizatorów.
W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie odbędzie się pokaz spektaklu Ciało i fikcja Marii Zimpel. Ciało i fikcja to praca interdyscyplinarna, w której obiekt przestrzenny, muzyka i światło to kolejne warstwy choreografii. Bliżej im jednak do zróżnicowanych środowisk, z których każde, na swój sposób, wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.
Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne. Ciało jest również tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała, pozwala sięgać do istniejących opowieści i budować zupełnie nowe, ucieleśnione opowieści o relacjach w ciele, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie – w oparciu o wewnętrzne anatomiczno-przestrzenne mapy – energetycznych pasm. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają przeistaczać się ciału performerki w nowe organizmy, nowe formy życia.
Zapis z procesu Marii Zimpel:
When imaginary meets real
It is a meeting outside of the logics,
yet with power for creating singularities
Space is an environment
Sound is an environment
Light is an environment
Movement is an environment
Koncepcja, choreografia, taniec: Maria Zimpel
Muzyka: Bryan Eubanks, Głos: Catherine Lamb
Projekt przestrzeni i kostiumu: We design for physical culture
Projekt i realizacja światła: Paweł Winiarski
Konstrukcja sceny według projektu We design for physical culture : Pracownia Tryktrak | ThinkDO Studio
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/Dział Rezydencji Artystycznej
Koprodukcja: Maria Zimpel
Podziękowania dla Centrum „Łowicka” na Mokotowie, Centrum Sztuki Tańca oraz dla Domu Kultury „Kadr” w Warszawie za udostępnienie studio do pracy.
Szczególne podziękowania dla Sary Kałużnej za pomoc w przygotowaniu tekstów.
Praca Ciało i Fikcja powstała podczas rezydencji performatywnej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu Sprzężenia zwrotne – nadawanie i przyjmowanie formy, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz zespołem badawczym projektu Kartografie obcości. Premiera w ramach wystawy Inne Tańce kuratorowanej przez Agnieszkę Sosnowską.
***
Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.