Ludzie tańca

Maria Zimpel

  • tancerka
  • choreografka
Zdjęcie: Maria Zimpel

Na pierwszym planie Marysia Zimepl w Experience#1 Isabelle Schad. Fot. Kailai Chen.

Wersja do druku

Udostępnij

Marysia Zimpel  – tancerka i choreografka. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (praca magisterska:  Praktyka tańca – ruchoma przestrzeń tworzenia siebie) oraz kierunku Contemporary Dance, Choreography and Context w Inter-University Centre for Dance (HZT) w Berlinie (Universität der Künste).

Tańca uczyła się od takich wybitnych osobowości jak Gill Clark, Rosalind Crisp oraz Isabelle Schad. W 2010 roku rozpoczęła pracę jako tancerka dla Isabelle Schad (Berlin: Music,  Sophiensaele 2011, oraz  Experience#1,  Uferstudios 2012). W roku 2010 dołączyła do wiedeńskiego kolektywu performatywnego God´s Entertainment, z którym występowała do roku 2012. W maju 2012 roku została zaproszona do współpracy z Kattrin Deufert i Thomasem Plischke przy projekcie (En)tropical Institut.

Autorka prac solowych, m.in.: Pure Matter (Tanz Fabrik w Berlinie, 2009) i Epic (ze wsparciem HZT w Berline, premiera we Francji w Musée de la danse, Choreographic Center Rennes, 2010). W 2012 roku była stypendystką programu Solo Projekt Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec, w ramach którego zrealizowała pracę What do you really miss?. Swoje solowe choreografie pokazywała w Berlinie, Wiedniu (w ramach festiwalu ImageTanz 2011), w Amsterdamie, Poznaniu i innych miejscach Europy.

Realizuje także projekty artystyczne we współpracy z artystami innych dziedzin sztuki. Autorka Working like a dog – duetu z amerykańskim poetą Ezrą Greenem (koprodukcja ImageTaze, BtutWien, Widedeń 2011; WORK – we współpracy z muzykiem i kompozytorem Wacławem Zimplem (Centrum Kultury Zamek , Poznań 2013), s c a t t e r – we współpracy z performerką Zeiną Hanna oraz eksperymentalnym muzykiem i kompozytorem, Brianem Eubanksem (Centrum Kultury ZAMEK, Poznań, 2014).

W roku 2013 wzięła gościnnie występowała w projekcie Aleksandry Borys Unisono – remiksie prac Anny Halprin, zrealizowanym w ramach cyklu Re//Mix Komuny//Warszawa (duet z autorką).

Obecnie realizuje projekt noish~ we współpracy z eksperymentalnym muzykiem, Gerardem Lebikiem (pierwszy pokaz w cyklu PERFORMAT w Galerii Miejskiej Arsenał, 20 marca 2014).

Jest również autorką niezależnego festiwalu performansu Serendypia, który dwukrotnie odbył się w Poznaniu przy współpracy z Galerią Miejską Arsenał (2010, 2011).

Bieganie, pływanie, technika release, improwizacja oraz tak zwane praktyki somatyczne są silnie obecne w jej edukacji i pracy tanecznej. Pracuje w przestrzeni tańca, performansu i choreografii, w swojej pracy koncentruje się głównie na poszukiwaniach ruchowych, badając granice fizyczności. Interesuje ją eksplorowanie zależności i niecodziennych spotkań między dźwiękiem a ruchem.

Na pierwszym planie Marysia Zimepl w Experience#1 Isabelle Schad. Fot. Kailai Chen.
W środku Marysia Zimpel w Experience#1 Isabelle Schad. Fot. Kailai Chen.
Marysia Zimpel w What do you really miss? Fot. Jakub Wittchen.
Marysia Zimpel w UNISONO Alekandry Borys. Fot. Jakub Wittchen.
WORK. Fot. Jan Sadoch.
WORK. Fot. Jan Sadoch.
WORK. Fot. Jan Sadoch.
Fot. z archiwum artystki.
Fot. z archiwum artystki.
Fot. z archiwum artystki.

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close