Warszawa: Scena Tańca Studio 2016 – odsłona VII: „Jak rzecz”

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio 2016  – odsłona VII: „Jak rzecz”

Bush Hartsorn. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Siódma odsłona II edycji projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2016 roku. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy lub cztery dni każdego miesiąca Studio staje się przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdują się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Kuratorem lipcowej odsłony, której hasło przewodnie brzmi Jak rzecz, jest Mateusz Szymanówka: „Lipcowa odsłona Sceny Tańca Studio poświęcona będzie grze materialnego z niematerialnym. Taniec jest rzeźbą pojawiającą się na chwilę w czasie i przestrzeni. W choreografiach wydarzają się rzeczy. […]

W odpowiedzi na współczesną debatę o rzeczach i materii w ostatniej dekadzie choreografia zapełniła się obiektami, które nie tylko znaczą, ale także działają, a nawet tańczą. Jednocześnie taniec coraz częściej wystawiany jest w muzeach i galeriach, stając się częścią dyskusji o dematerializacji dzieła sztuki i pracy niematerialnej. Zwracając się ku materialności chorografia próbuje ponownie przemyśleć własny przedmiot oraz przyjrzeć się kulturowemu statusowi tańca, którego ulotność i ścisły związek z ciałem wpłynęły na jego niską pozycję w historii sztuki i powszechne przekonanie, że nie jest w stanie wytwarzać istotnej wiedzy. Artyści i artystki stawiają pytania o ruch materii i jej przeszłość, o procesy wytwarzania i ich produkty, o możliwość doświadczania i ekspresji poza znaczeniem, a przede wszystkim o nasz związek z rzeczywistością. Jakich relacji pragniemy? Jak być i działać razem? Jak wspólnie zaburzać hierarchie i obnażać ideologie, które rzeźbią naszą percepcję?

Program lipcowej edycji Sceny Tańca Studio skupia się na praktykach i poszukiwaniach polskiej niezależnej sceny choreograficznej, o której ostatnio w końcu zaczyna robić się głośno. Warto zauważyć, że jej działalność nie ogranicza się do kilku miast w Polsce, ale rozciąga się poza granice naszego kraju, bo współcześnie niewielu artystów może pozwolić siebie na siedzenie w miejscu. Choreografki i choreografowie migrują z kraju do kraju, z kontekstu w kontekst, z teatru do muzeum (i z powrotem), poszukując możliwości realizacji swoich pomysłów i rozglądając się za sojusznikami tam, gdzie taniec wcześniej wydawał się krępującą rozrywką.”.

Cały tekst kuratorski Mateusza Szymanówki

Lipcową odsłonę otworzy spektakl noish~[zamęt z umiarem] Wspólne w choreografii i wykonaniu Marysi Zimpel, który znalazł się w Aerowaves Twenty16 i był pokazywany w czerwcu tego roku, w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. Pierwszego dnia odbędzie się też premiera spektaklu XXXX w choreografii Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa z udziałem Ramony Nagabczyńskiej, Pawła Sakowicza, Luisa Rodrigueza i Jaysona Pattersona. Drugie dnia wystąpią: Iza Szostak ze spektaklem z 2013 roku Ciało. Dziecko.Obiekt, Paweł Sakowicz ze spektaklem TOTAL, powstałym w ramach Solo Projekt Plus 2015 oraz Ania Nowak z produkcją Tanztage Berlin 2016 (Sophiensaele Berlin) – Offering What We Don’t Have To Those Who Don’t Want It. Iza Szostak poprowadzi też warsztaty dla dzieci i ich opiekunów Co nas porusza?. Twórcy KEM, niezależnej przestrzeni dla choreografii i performansu, Alex Baczyński-Jenkins i Marta Ziółek zaproponują warsztaty pod hasłem Choreojunklab. Do pracy nad relacją astronomii i choreografii zaprosi Aleksandra Borys podczas warsztatów Astronomia choreografii.

Ponadto będzie można zobaczyć Martę Ziółek w produkcji Maat Festiwalu – TO oraz Agatę Siniarską w performansie […,] , wyprodukowanym przez Komunę//Warszawa. Magdalena Ptasznik pokaże spektakl Surplus, powstały we współpracy z Mariną Colominą.

Poza tym, lipcowa odsłona Sceny Tańca Studio będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć spektakle nie pokazywane dotąd w Warszawie: Afternoon Zuzanny Ratajczyk, Hi Mary Kasi Wolińskiej oraz HERS Anny Nowickiej, Ivony Šijaković, Patrycji  Piwosz.

Codziennie, po spektaklach, o godzinie 21.15 będą odbywać się Hermetyczne rozmowy o tańcu, podczas których Ania Nowak, Agata Siniarska i Mateusz Szymanówka sprawdzą, czy o pracach choreografek i choreografów można powiedzieć coś więcej niż to, że są dobre lub złe. Celem jest stworzenie przestrzeni do partnerskiej i horyzontalnej wymiany doświadczeń, skojarzeń i opinii.

Program

***

Scena Tańca Studio

 Pierwszy etap sprzedaży (do 14 lipca)
– 15 zł / jeden spektakl;
– 25 zł  / 35* zł — karnet całodniowy

Drugi etap sprzedaży (od 15 lipca)
– 20 zł / jeden spektakl;
– 35 zł / 45* zł — karnet całodniowy

*od 3 spektakli 

Warsztaty:
20 zł / osoba
Zgłoszenia na warsztaty należy przesyłać drogą mailową na adres: magdalena.grabowska@teatrstudio.pl  do 27 lipca do godz. 12.00.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

Kurator: Mateusz Szymanówka

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

dofinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)    Logo Teatr Studio (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, Pl. Defilad 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close