Ludzie tańca

Paweł Sakowicz

  • choreograf
  • tancerz
Zdjęcie: Paweł Sakowicz

Fot. Dawid Grzelak.

Wersja do druku

Udostępnij

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich w London Contemporary Dance School w zakresie performansu i choreografii. Współpracował m.in. z Ramoną Nagabczyńską, Sjoerdem Vreugdenhilem, Mikołajem Mikołajczykiem, Martą Ziółek, Izą Szostak, Alexem Baczyńskim-Jenkinsem, Rebecką Lazier, Isabelle Schad, Aleksandrą Jakubczak, Magdą Szpecht, Peterem Pleyerem, Joanną Leśnierowską. Od kilku lat pracuje z artystami i kuratorami w Warszawie, Londynie i Berlinie.

Latem 2013 roku odbył rezydencję choreograficzną w berlińskim Uferstudios, podczas której rozpoczął research nad literackim językiem Thomasa Bernharda. Premiera solowego spektaklu Bernhard odbyła się czerwcu 2014 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Spektakl został zakwalifikowany do pokazu w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie. W 2015 roku Paweł był artystą-rezydentem w Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Stary Browar Nowy Taniec w ramach Solo Projektu Plus 2015). W grudniu 2015 roku powstał TOTAL, problematyzujący zagadnienie wirtuozerii i sięgający do spekulacji jako potencjalnego narzędzia choreograficznego.

Paweł był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu rezydencyjnego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Alternatywnej Akademii Tańca Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Jako choreograf współpracował z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Polskim w Poznaniu. Kurator programu edukacji tanecznej Poruszyciele#Wałbrzych, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2016. Za choreografię spektaklu Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy w reżyserii Magdy Szpecht otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (edycja 2015/2016).

www.pawelsakowicz.com

Fot. Dawid Grzelak.
Paweł Sakowicz w spektaklu „Balet koparyczny” Izy Szotak. Fot. Monika Stolarska/Festiwal Prapremier w Bydgoszczy.
Paweł Sakowicz w spektaklu „TOTAL”. Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk.
Aleksandra Hirszfeld, Marta Ziółek „MONadOLOGIa. Traktat o relacyjności”. Fot. Bartek Stawiarski.

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close