Warszawa: „Performing Europe 2020: sezon 4” – finał projektu

Zdjęcie: Warszawa: „Performing Europe 2020: sezon 4” – finał projektu

Anna Nowicka „Raw Light”. Fot. Katarzyna Szugajew

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do udziału w wydarzeniach IV sezon Performing Europe 2020.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Ciało/Umysł  zaprasza do udziału w wydarzeniach  IV sezon Performing Europe 2020. Jest to czteroletni kompleksowy projekt, wspierający produkcje, międzynarodową współpracę artystów i prezentacje ich prac, realizowany przez Fundację C/U wraz z 11 europejskimi partnerami sieci apap (advancing performing arts project). Jego celem jest zwiększenie dostępu do tańca i sztuk performatywnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych odbiorców. Poprzez połączenie produkcji artystycznej, rozwoju widowni i zoptymalizowanej komunikacji, Performing Europe 2020 osiąga maksymalny poziom synergii. Teatr staje się głównym miejscem spotkań i wymiany, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce.

IV, ostatni, sezon PE opowiada o europejskiej tożsamości z perspektywy polskich artystów. W programie znalazły się: wideo-choreografia Ramony Nagabczyńskiej i Pawła Sakowicza, w której artyści eksplorują stan dezorientacji i rozpadu tożsamości, wideo-performans Karola Tymińskiego o tym, co jest istotne i co umaterialnia ciało człowieka i jego otoczenie, oraz interaktywna instalacja dźwiękowa Wojtka Blecharza, poszerzająca przestrzeń w domach widzów za pomocą mediów elektronicznych. Uzupełnieniem programu są projekty towarzyszące: sesje gry performatywnej oraz spotkania z artystami.

Nagabczyńska, Tymiński i Blecharz są artystami europejskiej sieci apap, którzy wraz z 35 wybranymi artystami z Europy i krajów arabskich, w latach 2016-2020 byli częścią projektu Performing Europe. Przy wsparciu 11 partnerów rozwijali i produkowali swoje prace, prezentowali spektakle, uczestniczyli warsztatach i dzielili się swoim know how.

Wszystkie prace IV edycji to premiery wyprodukowane w ramach Performing Europe.

W Warszawie żegnamy się z PE w bardzo szczególnym roku, gdy potrzeba wymiany, bycia ze sobą i wspólnoty jest wyjątkowo silna, a jednocześnie bardzo trudna do zrealizowania. Każdy projekt oparty na bezpośredniej interakcji to dziś podwójne wyzwanie, trzeba się rozpychać w czasoprzestrzeni, poszerzać granice wyobraźni, otwierać na nowe możliwości i nowe media, by zrealizować zadania. Ale od czego jest kreatywność!

IV sezon PE odbędzie się w całości na e-Scenie C/U, czyli w sieci. Bilety i  wszystkie wydarzenia dostępne będą przez platformę eWejściówki w cenach do wyboru według uznania, 5, 10 lub 20 zł. Wszystkie wydarzenia także te bezpłatne są biletowane.

 

Program i opisy wydarzeń:

Ramona Nagabczyńska/Paweł Sakowicz Unknowing, 60 min, premiera

wideo-choreografia + rozmowa Anny Sańczuk z artystami

premiera 27 listopada godz. 19.00

Materiał i bilety dostępne przez platformę eWejściówki.pl do 29.11.2020 do północy.

Skonfundowani, w niewiadomej przestrzeni, nie wiedząc, kim są Taki stan eksplorują artyści, bo jak mówią: Wychodzic na scene i wiedziec, co ma się robic, to wielki komfort, ale nie zyjemy w komfortowych czasach. Zyjemy we snie, w ktorym znajdujemy sie na scenie bez majtek i bez podstawowej znajomosci choreografii. Nie wiemy, kim jestesmy, bo znajdujemy sie w dziwnym stanie miedzy widzeniem a doswiadczaniem. Założeniem projektu jest praca ze stanem dezorientacji i rozpadu tożsamości.

 

Karol Tymiński What Matters, 50 min, premiera

wideo-performans + rozmowa Anny Sańczuk z artystą

Premiera 27 listopada godz. 21.00

Materiał i bilety dostępne przez platformę eWejściówki.pl do 29 listopada2020 do północy.

What Matters w kontekście pracy artystycznej Karola Tymińskiego powinno być odczytywane w dwojaki sposób: jako Co jest istotne, ale też jako Co umaterialnia. Artysta zaprasza do obserwacji swoich badań, w których skupia się na tworzeniu języka, mającego na celu wydobycie materialnego aspektu ciała człowieka i jego otoczenia. Byty, przy użyciu choreografii i tekstu, mają być spostrzegane nie poprzez swoją finalną formę, lecz jako budulec czy wciąż przeobrażająca się, wchodząca w reakcje substancja. Praca wideo jest wglądem w proces twórczych poszukiwań Tymińskiego.

Wojtek Blecharz Intermedia, 60 min, premiera

instalacja dźwiękowa + rozmowa z artystą

premiera 28 listopada 2020, godz. 20.00 + 29 listopada 2020 godz.17.00

Artysta zaprasza widzów do stworzenia instalacji dźwiękowych we własnych domach. Wystarczy mieć pod ręką minimum dwa media elektroniczne z dostępem do Internetu takie jak laptop, tablet czy telefon. Im więcej urządzeń elektronicznych, tym lepiej, dlatego warto spotkać się w większym gronie i uczestniczyć we wspólnym domowym muzykowaniu. Źródła dźwięku o różnym charakterze od tonów pulsujących, po rozciągnięte w czasie glissanda rozlokowane w różnych miejscach domu mogą sprawić, że nasza ograniczona przestrzeń życiowa rozszerzy się, nabierze innego wymiaru. Świetne doświadczenie dla osób w każdym wieku.

 

Gra w performera, 60 min

gra performatywna 16+, maksymalna liczba uczestników: 6 osób

prowadzenie: Tomasz Ciesielski

Sesje:

27 listopada 2020, 20.00 + 22.00

28 listopada 2020, 14.00 + 17.00 + 22.00

29 listopada 2020, 14.00

 

 

Nowa odsłona karcianej gry performatywnej, rozwijanej co roku podczas PE w ramach interdyscyplinarnej instalacji edukacyjnej KIOSK w RUCHU. Jej istotą jest interakcja, refleksja, mierzenie się z wyzwaniami i poszerzanie rozumienia sztuki tańca. To także wspaniałe odreagowanie, skupienie myśli na głębszym odczuwaniu rzeczywistości. Podczas PE będzie można zagrać w nią on-line pod okiem profesjonalnego moderatora. Jako zwieńczenie czteroletniego projektu C/U wyprodukuje specjalną edycję gry i wypuści ją w świat tak, by można było grać w nią samodzielnie.

 

Kuratorka: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020.

Projekt współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Urząd Miasta St. Warszawy

Patroni medialni: TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, Didaskalia, NN6T, Magazyn Taniec, taniecPOLSKA.pl, e-teatr.pl, teatrdlawszystkich.eu

Więcej informacji o wydarzeniach na www.cialoumysl.pl

 

UWAGA! Ze względów technicznych program PE może ulec modyfikacji, o czym organizatorzy będą informować na bieżąco.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Bilety i wydarzenia dostępne na e-Scenie C/U pod na portalu eWejściówki.pl pod linkiem: https://ewejsciowki.pl/cala-polska/teatry/fundacja-cialoumysl,1014

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close