Ludzie tańca

Zdjęcie: Ramona Nagabczyńska

Fot. z archiwum artystki.

Wersja do druku

Udostępnij

Ramona Nagabczyńska rocznik 84’, Polko-Kanadyjka. Tancerka i choreograf. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Warszawie, a następnie studiowała taniec współczesny w Hochschule Fur Musik Und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w The Place w Londynie. Jako tancerka pracowała z wieloma artystami w Polsce i za granicą, m. in. z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, Teatrem Tańca Zawirowania z Warszawy, Marysią Stokłosą, kolektywem Good Grir Killer z Gdańska, Darkin Ensemble (Wileka Brytania), Tom Dale Company (Wielka Brytania) i Codigo Dance Project (Hiszpania). Obecnie współpracuje z Davidem Wampachem z Francji oraz Clod Ensemble, teatrem wizualnym z Londynu, którego produkcje wspiera słynny Sadler’s Wells Jest również członkiem kolektywu U/LOI. Podróżuje i pracuje pomiędzy Warszawą, Londynem i Kazachstanem.

Równolegle tworzy również autorskie prace choreograficzne. W 2009 roku zrealizowała solowy spektakl Man’s Best Friend w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt w Starym Browarze, a w 2010 − interdyscyplinarny projekt Turao/Dziw, współprodukowany przez Fundację Ciało/Umysł.

W roku 2011 została (obok Aleksandra Baczyńskiego-Jenkins) laureatką wspólnego konkursu komuny//warszawa i Instytutu Muzyki i Tańca na remiks uznanego dzieła choreograficznego. W ramach cyklu re//mix w roku 2012 artystka przygotuje pracę inspirowaną twórczością Trishy Brown (Accumulation i Accumulation with Talking Plus Water Motor ).

Wiosną 2012 w ramach Warszwskiej Sceny Tańca 2012 zostanie pokazana najnowsza, premierowa praca Nagabczyńskiego zatytułowana New(Dis)Order., zakwalifikowana jako jedna z kilku choreografii wybranych spośród 42 zgłoszeń. W spektaklu tym udział wezmą :Izabela Chlewińska, Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński, Katarzyna Kizior.

Szczegółowe informacje:

http:///www.clodensemble.com

http://www.davidwampach.fr

Ramona Nagabczyńska, Man's best friend. Fot.. Jakub Wittchen.
Ramona Nagabczyńska, Man's best friend. Fot.. Jakub Wittchen.
Ramona Nagabczyńska w spektaklu Zatańczmy Chopina Marysi Stokłosy. Fot. Jucho.
Ramona Nagabczyńska mw Zatańczmy Chopina Marysi Stokłosy. Fot. z archiwum artystki.
Ramona Nagabczyńska z Magdaleną Jędrą w Le sni Good Girl Killer. Fot. z archiwum artystki.
Fot. z archiwum artystki.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close