Wrocław/In Between Festivals: Peter Pleyer „moving the mirror”

Zdjęcie: Wrocław/In Between Festivals: Peter Pleyer „moving the mirror”

Fot. Jacob Blickenstaff

Wersja do druku

Udostępnij

In Between Festivals to całoroczny cykl wydarzeń poświęconych berlińskiej scenie jazzowej i tańca współczesnego. Podczas grudniowej  odsłony wydarzeń tanecznych zostanie pokazany projekt Petera Pleyera moving the mirror, który tematyzuje relacje polsko-niemieckiej sceny artystycznej po transformacji ustrojowej. Skupia się na obecnych i historycznych procesach wymiany między oboma krajami na polu eksperymentalnej choreografii. Wrocławskie pokazy performansu Pleyera z artystami z Polski i Niemiec obejmują solowe występy Anny Nowickiej i Caroline Alexander (7 grudnia) oraz Marii Stokłosy, Olivera Connew, Aleksandry Borys (8 grudnia), a także solo p z udziałem Pawła Sakowicza i Ivana Ekemarka (9 grudnia). Po spektaklach odbędą się rozmowy z artystami (7-8 grudnia poprowadzi je Karolina Wycisk, 9 i 11 grudnia – Agata Siniarska). WSTĘP WOLNY.

Po spektaklach odbędą się rozmowy z artystami. Skąd wywodzi się ta energia, dzięki której młodzi polscy i berlińscy artyści inicjują dziś projekty, dla których punktem wyjścia często stają się wszelkiego rodzaju utopie, idee queer  i feministyczne oraz motywy polityczne? Ta energia, i ta wiedza,  która każe im bezustannie kwestionować zastane struktury i je reformułować, na nowo dostarczając wciąż nowych rozwiązań?

 

Od połowy lat 90. Peter Pleyer aktywnie uczestniczy w rozwoju tańca współczesnego w Polsce: jako tancerz i pedagog odwiedza festiwale w Lublinie, Kaliszu, Poznaniu  i Warszawie, regularnie współpracuje z programem Stary Browar Nowy Taniec oraz z polskimi artystami jako artystyczny opiekun czy dramaturg (między innymi z Marysią Stokłosą). Przez te wszystkie lata był świadkiem zmian, jakie zaszły na polskiej scenie tanecznej:  od autorytarnych struktur choreografii i tradycyjnych technik tanecznych, po bardziej egalitarne i demokratyczne metody pracy, w których sposób tworzenia materiału i kompozycji, a także pytania o społeczno-kulturową tożsamość płciową i krytyka instytucji nadają nowego wymiaru sztuce choreografii.

***

Projekt realizowany jest w ramach kuratorskiego programu rezydencji artystycznych A-I-R Laboratory prowadzonego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski we współpracy z Art Stations Foundation (program kuratorski Stary Browar Nowy Taniec). Wcześniej pokazy moving the mirror odbyły się w dniach 24 i 26 listopada w CSW w Warszawie.

ZESPÓŁ:

dyrekcja artystyczna i choreografia: Peter Pleyer

taniec:  Caroline Alexander, Aleksanda Borys, Oliver Connew, Ivan Ekemark, Anna Nowicka, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa

dyrekcja artystyczna:

Michiel Keuper

kuratorki: Joanna Leśnierowska (ASF), Agnieszka Sosnowska (CSW Zamek Ujazdowski)

koordynacja: Joanna Manecka

Logo Art Stations Foundation (miniaturka)

LOGO CSW (miniaturka)

Logo AIR Laboratory (miniaturka)

***

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Wśród zaproszonych zespołów znajdują się gwiazdy aternatywnej berlińskiej sceny, które często gościć będą we Wrocławiu po raz pierwszy. Swoje produkcje taneczne w pierwszej połowie roku zaprezentują Hermann Heisig, Rafał Dziemidok i Ewa Garniec, Maria F. Scaroni, Vania Rovisco oraz Jule Flierl. Produkcjom tanecznym towarzyszyć będą rozmowy prowadzone przez Anię Nowak, Agatę Siniarską i Karolinę Wycisk.

In Between Festivals jest częścią współpracy „Wrocław-Berlin”, którą zainicjowała Fundacja Zukunft Berlin i Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Partnerzy projektu to Kulturstiftung des Bundes, Hewlett Packard, Kulturprojekte Berlin, Luneta, Mediapool i Mica Moca. Finansowany jest przez Komisję Europejską oraz Stiftung Deutsche Klassenlotterie w Berlinie.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Wrocław: BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura, ul. Świdnicka 8c

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close