Ludzie tańca

Zdjęcie: Anna Nowicka

The truth is just a plain picture. said bob. Fot. Jakub Wittchen.

Wersja do druku

Udostępnij

Anna Nowicka, tancerka, choreograf, pedagog, instruktorka jogi. Absolwentka Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) w Austrii, Ernst-Busch/HZT w Berlinie oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Artystka przez wiele lat uczyła się tańca w Warszawie u Anny Godowskiej, tancerki, choreografki i pedagog związanej z Teatrem Bretoncaffe.  Brała także udział w projektach aktora Przemysława Wasilkowskiego (głównie w Olsztynie), wieloletniego uczestnika prac w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards we włoskiej Pontederze.

 

Za jedno ze swoich najważniejszych doświadczeń na polu tańca artystka uznaje pracę z Malą Kline. W sezonie 2008/2009 uczestniczyła w Słowenii w podyplomowym programie Tomiego Janezica dla performerów. Od 2008 roku jest zaangażowana w organizację spotkań improwizacyjnych, tj. w Studio Fourklor w Ljubljanie, (2008-2010) oraz w Berlinie, uczestniczyła również w improwizacji Willany Leo w Budapeszcie. Od 2003 roku Nowicka intensywnie uczestniczy w grupowych projektach i spektaklach tanecznych w Polsce i na świecie, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Słowenii, Niemczech i Budapeszcie.

 

Jej indywidualna praktyka choreograficzna od 2010 roku (udziału w Solo Projekcie) związana jest z Art Stations Foundation w Poznaniu. Anna jest laureatką wielu nagród i stypendiów, jej spektakl fire is raging in your hair wygrał festiwal 100 GRAD w HAU w Berlinie (2012), a solo the truth is just a plain picture. said bob. (Solo Projekt 2010) znalazło się w programie Polskiej Platformy Tańca 2012. Najnowsze solo artystki zatytułowane I never fall apart, because I never fall together miało polską premierę 13 kwietnia w Starym Browarze w Poznaniu. Nowicka pracowała nad nim wraz z dramaturżką Ivoną Šijaković.

 

Jej artystyczne poszukiwania skupiają się na relacji pomiędzy śniącym ciałem a ciałem tańczącym, a zwłaszcza na zagadnieniach choreografii wyobrażonego. W ramach swojej praktyki zgłębia wielorakie perspektywy patrzenia oraz możliwości wykorzystania różnych punktów widzenia jako narzędzi do odkrywania i ujawniania wszelkich możliwych, z pozoru oku niedostępnych, obrazów. Choreografowanie postrzega jako nieustanne badanie związku i napięcia między procesem twórczym a jego rezultatem (rozumianym także jako poszukiwań produkt uboczny). Droga twórcza Ani rozpoczęła się od spotkania z Anną Godowską oraz wieloletniej współpracy ze słoweńską choreografką Malą Kline.

 

Obecnie  studiuje w The School of Images  pod kierunkiem dr Catherine Shainberg i dzieli swoje życie między Berlin a Polskę.

 

Oprócz pracy artystycznej zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Pełniła funkcję asystentki Anny Godowskiej w Studio Taneczno-Aktorskim i Centrum Działań Twórczych w Warszawie (2003-2005). Była nauczycielką tańca współczesnego w Studio Taneczno-Aktorskim Hanny Kamińskiej w Warszawie (2005-2006) oraz nauczycielką jogi i tańca w ramach programu Do it! w SEAD (Salzburg 2007 – 2008). Prowadziła warsztaty z techniki tańca współczesnego i improwizacji w Atenach (Kinitiras Studio), Berlinie (Marameo), Ljubljanie (PTL), Warszawie (Free Art Fusion), Zagrzebiu (Studenckie Centrum) i innych.

 

 

Anna Nowicka, portret. Fot. z archiwum artystki.
The No-body project. Fot. Katja Ana Kremenic.
The No-body project. Fot. Katja Ana Kremenic.
Research into unknown - duet. fot. Kővágó Nagy Imre.
The truth is just a plain picture. said bob. Fot. Jakub Wittchen.
The truth is just a plain picture. said bob. Fot. Jakub Wittchen.
The truth is just a plain picture. said bob. Fot. Jakub Wittchen.
The truth is just a plain picture. said bob. Fot. Jakub Wittchen.

powiązane

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close