Warszawa/Scena Tańca Studio IV: „Stany Wyśnione” – warsztaty dla aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów. Prowadzenie: Anna Nowicka

Zdjęcie: Warszawa/Scena Tańca Studio IV: „Stany Wyśnione” – warsztaty dla aktorów, studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów. Prowadzenie: Anna Nowicka

Fot. Ola Osowicz.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach grudniowej odsłony Sceny Tańca Studio Anna Nowicka poprowadzi warsztaty Stany Wyśnione, skierowane do  aktorów,  studentów szkół aktorskich, tancerzy, choreografów. Stany Wyśnione to warsztaty poświęcone procesowi śnienia oraz wykorzystaniu materiału sennego do generowania ruchu, wypracowania płynnej obecności scenicznej performerów czy przygotowania narzędzi choreograficznych.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, wymagane zapisy.

Zgłoszenia: CV, linki do własnych prac i list motywacyjny (1 strona) należy przesyłać do 27 listopada do godz. 12.00 na adres mailowy: magdalena.grabowska@teatrstudio.pl

Sny zostały wybrane jako inspiracja dla procesu twórczego ze względu na ich nieustanną transformację: zawsze pozostają w procesie przemiany, nigdy nie osiągając stabilnej formy, przemieszczając się pomiędzy czasem i przestrzenią, uwzględniając jednocześnie wiele punktów widzenia, aranżując materiał podświadomości w zaskakujący sposób. Nielinearna kompozycja wykorzystująca narzędzia: przemieszczenia, kondensacji i metafory, pozwala stworzyć potencjonalnie nieprzewidywalną, zaskakującą i wielopoziomową choreografię, angażującą performerów na wielu płaszczyznach równocześnie.

Warsztaty będą skoncentrowane wokół dwóch narzędzi twórczych: zmiany perspektyw patrzenia i „otwierania” snów. W snach jednostka doświadcza konkretnej sytuacji z różnych pozycji, nieustannie zmieniając punkt widzenia. Może przyjąć rolę działającego, który jest bezpośrednio zaangażowany w dane wydarzenie, świadka, przyglądającego się akcji, ale również obserwatora, mającego ogląd wszystkich okoliczności. Te trzy role: performera, świadka i obserwatora, przetłumaczone na język ciała, staną się narzędziem twórczym w rękach performerów, pozwalając im bawić się odległością i bliskością, działaniem i obserwacją oraz choreografią patrzenia. Każdy dzień rozpocznie praktyka „otwierania snu”, czyli wspólnego przyjrzenia się różnym jego poziomom: narracji, wzorom oraz pytaniom, które stanowią oś kompozycyjną snu, a także „wejściu” w sen – czyli doświadczeniu tego jak sen oddziałuje na ciało osoby go otwierającej. W ten sposób pojedynczy tekst snu stanie się wspólną, kalejdoskopową mapą wskazującą drogę do dalszej pracy fizycznej. Z niej wybierzemy indywidualne tematy, wątki i pytania, które będą dalej rozwijanie przy pomocy narzędzi choreograficznych. Interesuje mnie połączenie pracy intuicyjnej, opartej o uważność, odczuwanie, doświadczanie, ucieleśnienie („embodiment”) ze świadomą praktyką choreograficzną i kompozycyjną.

Anna Nowicka jest absolwentką eksperymentalnej szkoły tańca SEAD w Salzburgu, Ernst-Busch/HZT w Berlinie oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej artystyczne poszukiwania skupiają się na relacji pomiędzy śniącym ciałem a ciałem tańczącym, a zwłaszcza na zagadnieniach choreografii wyobrażonego. W ramach swojej praktyki zgłębia wielorakie perspektywy patrzenia oraz możliwości wykorzystania różnych punktów widzenia jako narzędzi do odkrywania i ujawniania wszelkich możliwych, z pozoru oku niedostępnych, obrazów. Choreografowanie postrzega jako nieustanne badanie związku i napięcia między procesem twórczym a jego rezultatem (rozumianym także jako produkt uboczny poszukiwań). Droga twórcza artystki rozpoczęła się od spotkania z Anną Godowską oraz wieloletniej współpracy ze słoweńską choreografką Malą Kline. Jej indywidualna praktyka choreograficzna od 2010 roku (udziału w Solo Projekcie) związana jest z Art Stations Foundation w Poznaniu. Anna jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. DAAD Preis, Studienstiftung des deutschen Volkes, Tanzstipendium miasta Berlina; jej spektakl fire is raging in your hair wygrał festiwal 100 GRAD w HAU w Berlinie (2012), a solo: truth is just a plain picture. said bob znalazło się w programie Polskiej Platformy Tańca 2012. Obecnie Anna studiuje na drugim roku studiów doktoranckich na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studiuje również w The School of Images pod kierunkiem dr Catherine Shainberg i rozwija pracę ze snami u Bonnie Buckner. Dzieli swoje życie między Berlin a Polskę.

***

Scena Tańca Studio

Bilety:

10 zł – jeden spektakl

15 zł – karnet na cały dzień

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

Teksty kuratorskie

programatorzy:

Jadwiga Majewska,

Mikołaj Mikołajczyk

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawa

Logo Teatr Studio (miniaturka)   IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 14:00

Warszawa: Modelatornia, Teatr Studio, Pl. Defilad 1, w godz. 14.00-16.00.

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close