Gdańsk/Present Performance 5: Future Present: Leszek Przyjemski – gość honorowy i Paweł Sakowicz „Jumpcore”

Zdjęcie: Gdańsk/Present Performance 5: Future Present: Leszek Przyjemski – gość honorowy i Paweł Sakowicz „Jumpcore”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Piąta odsłona festiwalu Present Performance poświęcona będzie przyszłości możliwej do przewidzenia i wydarzeniom z przeszłości, co do których wystąpienia nie ma całkowitej pewności. Performans będzie sposobem spędzania czasu, spowolnienia czasu, trwonienia czasu, zabijania czasu i zarządzania czasem, a przede wszystkim medium pozwalającym zakrzywiać czasoprzestrzeń i wypatrywać przyszłości na horyzoncie. Zaproszeni artyści ponownie zaprezentują się w Brzeźnie – nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w której podział na „przed”, „teraz” i „po” czasami wydaje się tylko kwestią umowną. Tegoroczny festiwal otworzy jego stały uczestnik – Leszek Przyjemski, którego akcja Międzynaro-dowe Spotkania Galerii Nieistniejących z 1975 roku stała się inspiracją do pokazywania performansu właśnie w tej okolicy. Zaraz po nim praktykę skakania zaprezentuje Paweł Sakowicz, w openairowym wydaniu swojej pracy Jumpcore, inspirowanej tajemniczą samobójczą śmiercią Freddiego Herko, jednej z gwiazd warholowskiej fabryki.

O spektaklu:

Nie jest do końca jasne, czy Fred Herko planował zakończyć swój kameralny performans samobójczą śmiercią. Wziął kąpiel, włączył Mszę Koronacyjną Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie przyjaciela. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał Sanctus, wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszczącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a zawieszony na sekundę w skoku, rzeczywiście lata.

choreografia i taniec: Paweł Sakowicz

dramaturgia: Mateusz Szymanówka

muzyka: Indecorum

kostium: Doom 3k

światło: Jędrzej Jęcikowski

produkcja: Maat Festival

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School, autor prac Bernhard, TOTAL oraz Jumpcore. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi w Polsce i zagranicą, a także jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Wyróżniony na 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do Paszportów Polityki 2016 w kategorii Teatr.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close