Warszawa: Scena Tańca Studio III – „Tomaszewski”

Zdjęcie: Warszawa: Scena Tańca Studio III – „Tomaszewski”

Fot. Piotr Wyszomirski.

Wersja do druku

Udostępnij

Druga odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego. Trzecia  odsłona zadedykowana jest twórcy Pantomimy Wrocławskiej (obecnie: Wrocławski Teatr Pantomimy). Publikujemy zapowiedź kuratorską autorstwa Jadwigi Majewskiej.

„Po dwóch niezwykle udanych spotkaniach z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio spotkamy się po raz trzeci w dość specyficznym czasie namysłu nad życiem i przemijaniem. Nasz program  odpowiada temu nastrojowi. Patronem tej edycji jest Henryk Tomaszewski,  reżyser, choreograf, niezwykły twórca, który wprowadził na scenę aktora w całej jego cielesności, a zatem i przemijalności.

Ciało zwielokrotnione, bo powołał do życia jedyny taki zespół – Wrocławski Teatr Pantomimy, obchodzący w latach 2015-16 jubileusz 60-lecia. W polskim tańcu uczniów Tomaszewskiego nie trzeba długo szukać, w październiku w ramach STS występował ze swoim zespołem Leszek Bzdyl, teraz swoje wspomnienia i podziękowania w specyficznym monodramie przedstawi Mikołaj Mikołajczyk w spektaklu Projekt: Tomaszewski, który zostanie pokazany na początku tej odsłony. A na jej  końcu swoje oryginalne dzieło zaprezentuje kolejny „syn” Tomaszewskiego, Maćko Prusak, znany najbardziej ze współpracy z Janem Klatą. W spektaklu Ojcowie wraz z aktorem Piotrem Łukaszczykiem poważyli się na niezwykle inteligentne i dowcipne zarazem podsumowanie procesu tworzenia spektaklu w postdramatycznym teatrze, za to z czechowowskim klimatem w tle.

Swoją odpowiedź na literackie spotkanie w spektaklu Bernhard pokaże młody twórca Paweł Sakowicz, wyróżniony udziałem w Polskiej Platformie Tańca 2014 . Inny artysta z tego pokolenia, Piotr Mateusz Wach, wadzić się będzie z szekspirowskim władcą w utworze Ryszard. Ciało z gniewu, który został nagrodzony podczas Festiwalu Szekspirowskiego 2015 w Gdańsku. 

Powracające w życiu – a w tych listopadowych dniach w szczególności – pytania, o to, w co wierzę i dokąd zmierzam, zadadzą nam artyści Lubelskiego Teatru Tańca i Pracowni Fizycznej w Stalking Paradise, a nad naturą, potrzebą i konsekwencjami hedonistycznej przyjemności zadumają się w PRZY PRZY Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko.

Podczas tej edycji zapraszamy Państwa na pierwszą premierę w ramach STS – You have your voice Izabeli Chlewińskiej, która wraz z Tomkiem Bergmanem zabierze głos w ważnej dla siebie sprawie „w centrum elektronicznych i akustycznych odbiorników, kamer pogłosowych, mikrofonów, samplerów”.

Taniec dzieciom na STS tym razem zaproponuje Karnawał zwierząt Karoliny Garbacik wraz z Białostockim Teatrem Lalek, a Iwona Olszowska poprowadzi warsztaty dla młodzieży Improwizacja à la Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec.

Serdecznie zapraszam w tę taneczną listopadową wędrówkę po zakamarkach ludzkiej duszy, po wspomnieniach o ważnych życiowych i artystycznych przewodnikach, którzy odeszli, ale wciąż są z nami. Zapraszam do powrotu do dzieciństwa, poczucia młodości w wolnym ciele i postawienia sobie wraz z artystami pytania, w co wierzę?.

Jadwiga Majewska

Do pobrania:

KATALOG

PROGRAM

2 listopada (poniedziałek)

Modelatornia godz. 16.00-19.00
Warsztaty dla młodzieży
Improwizacja àla Isadora Duncan? Wolność poprzez taniec,
prowadzenie: Iwona Olszowska

Malarnia godz. 19.30

Paweł Sakowicz: Bernhard, 30’

Malarnia godz. 20.15

Mikołaj Mikołajczyk: Projekt: Tomaszewski, 60’

Malarnia godz. 21.30

Salome – filmowa rejestracja spektaklu Henryka Tomaszewskiego 

3 listopada (wtorek)

Malarnia godz. 19.00

Piotr Mateusz Wach: Ryszard. Ciało z gniewu,40’

Duża Scena godz. 20.00

Lubelski Teatr Tańca: Stalking Paradise, 60

Malarnia godz. 21.00

Anna Piotrowska, Joanna Chitruszko: PRZY  PRZY,  45’

4 listopada (środa)

Duża Scena godz. 17.00

Taniec dzieciom

Białostocki Teatr Lalek we współpracy z Karoliną Garbacik: Karnawał zwierząt, 50’

Foyer  godz. 18.30

Izabela Chlewińska: You have your voice, premiera

Malarnia godz. 20.00 

Piotr Łukaszczyk, Maćko Prusak: Ojcowie, 60’

***

Scena Tańca Studio

Bilety do nabycia w kasie Teatru Studio oraz za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio: www.teatrstudio.pl

– karnet na cały dzień – 15 zł
– bilet na jeden spektakl – 10 zł

 

Teksty kuratorskie

programatorzy:

Jadwiga Majewska,

Mikołaj Mikołajczyk

organizatorzy:

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

sfinansowano ze środków:       

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawa

Logo Teatr Studio (miniaturka)    Logo IMIT (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)  Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Pl. Defilad 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close