Ludzie tańca

Zdjęcie: Karolina Garbacik

Teatr Tańca Projekt, Później, 2004. Fot. z archiwum artystki. Na zdjęciu z Joanną Chitruszko.

Wersja do druku

Udostępnij

Karolina Garbacik − choreograf, tancerka, pedagog tańca i animatorka wydarzeń tanecznych tanecznych. Jedna z głównych postaci ii twórców środowiska tanecznego w Białymstoku.

Jako tancerka występowała w spektaklach Teatru Tańca Projekt, tj. Róża, Stadia procesu (1999), Femina (1999, nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Tanecznej w Skierniewicach w 1999), Myśli niedyskretne (2001, wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego w Koninie), Na to trzeba… czasu? ( 2001, II nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Tanecznej w Skierniewicach; I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Współczesnego w Koninie w 2002 roku, Nagroda Główna za najlepszy spektakl na XXX Tyskich Spotkaniach Teatralnych w 2003 roku, Później (2004).

Wielokrotnie brała udział w projektach tanecznych m.in. pod Kierunkiem Leszka Bzdyla. W latach 2005-2006 była uczestnikiem projektu „Wyższa Szkoła Sztuk Performatywnych” przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, który przyczynił się do późniejszego powstania specjalizacji „aktor teatru tańca” w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie we współpracy z ŚTT..

Twórca i choreograf najbardziej utytułowanych zespołów tańca współczesnego w Białymstoku – Teatru Tańca Projekt i Grupy Przejściowej. Dla Gtej ostatniej stworzyła takie choreografie, jak m.in. Jabłko nie do końca dojrzałe (2001, III Nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Tanecznej w Skierniewicach), Źródło (2002), Reality Show (2002, główna nagroda na Ogólnopolskich Konfrontacjach Tańca Współczesnego w Koninie w 2003), SmakEgo (2007; wyróżnienie na OKTW w Koninie), Heilotes ( 2009, gość specjalny podczas X OKTW w Koninie, Tożsamość (2010), Drzwi zamknięte (2011, gość specjalny podczas XI OKTW w Koninie).

Od 2004 artystka jest również instruktorem i choreografem dziecięco-młodzieżowej formacji tanecznej Kolor, która w ostatnich latach utrzymuje się w ścisłej czołówce Krajowych Mistrzostw IDO w tańcu hip hop. Jako choreograf zrealizowała 14 spektakli tanecznych, około 50 krótkich form (etiudy, choreografie hip hop, jazz, show dance). Za autorskie spektakle i choreografie otrzymała ponad 30 nagród podczas festiwali i przeglądów tanecznych i teatralnych m.in. Tyskich Spotkań Teatralnych, Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego, Dziecięcego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

Przedstawienia artystki pokazywane były w Polsce i za granicą, m.in. w Pradze i Wilnie. Garbacik jest zapraszana jako wykładowca warsztatów, zasiada w jury regionalnych i ogólnopolskich festiwali.

Jako pedagog tańca wykłada przedmiot Taniec, Styl i Gest na Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina (filia w Białymstoku) oraz taniec współczesny i kompozycję tańca w ramach Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego dla instruktorów tańca nowoczesnego w Białymstoku, a także taniec współczesny w Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Czesława Niemena w Białymstoku.

Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku w roku 2009, przyznawanego młodym twórcom, zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. W 2008 roku otrzymała Świadectwo Otwartego Umysłu, nagrodę przyznawaną artystom przez redakcję „Gazety Wyborczej – Białystok”, w 2009 roku została wyróżniona Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury za rok 2008 oraz Złote Klucze 2008, nagrodę redakcji „Kuriera Porannego”.

Poza działalnością artystyczną artystka aktywnie zajmuje się również animowaniem życia tanecznego w Białymstoku − w 2001 roku zainaugurowała Festiwal „Kalejdoskop”, którego dyrektor (obecnie – wraz z Joanną Chitruszko) i główną organizatorką pozostaje do dziś. Od 2008 roku założycielka i artystyczny koordynator Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca. W latach 2008-2009 pomysłodawca i współorganizator (wraz z Justyną Lichacy i Joanną Chitruszko) Hip Hop Groove Festival; od 2010 roku wraz z Joanną Chitruszko inicjatorka i współorganizator Free Mind Festiwal. Założycielka i właściciel DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych oraz STUDIO A, alternatywnej przestrzeni teatralnej.

Karolina Garbacik, fot. Jakub Wittchen.
Teatr tańca Projekt, Na to trzeba... czasu, 2001. Fot. z archiwum artystki.
Teatr tańca Projekt, Na to trzeba... czasu, 2001. Fot. z archiwum artystki.
Teatr Tańca Projekt, Później, 2004. Fot. z archiwum artystki. Na zdjęciu z Joanną Chitruszko.
Teatr Tańca Projekt, Później, 2004. Fot. z archiwum artystki. Na zdjęciu z Joanną Chitruszko.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close