Warszawa: 38. Scena Tańca Studio – „Słowa przychodzą później”

Zdjęcie: Warszawa: 38. Scena Tańca Studio – „Słowa przychodzą później”

Fot. Milena Liebe

Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria zapraszają na 38. Scenę Tańca Studio, która odbędzie się pod hasłem Słowa przychodzą później. Przez najbliższe dwie odsłony za program STS odpowiadać będzie nowy duet kuratorski – Joanna Chitruszko i Sonia Nieśpiałowska-Owczarek. Składać się na nią będą spektakle dojrzałych artystów: Iwony Olszowskiej, Wojciecha Mochnieja, Ryszarda Kalinowskiego i Karoliny Garbacik.

Pełny tekst kuratorski:

Interesuje nas stan, który manifestuje się w ciele tancerki i tancerza i wyraża się poprzez ruch, taniec i zmianę. Słowo przychodzi później i wybrzmiewa na tle bezruchu, intensywnej obecności czy tańca lub też nie przychodzi wcale. Słowo/słowa mogą pozostać jedynie w umyśle tancerza lub zostać wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane. Zanim jednak myśli się zwerbalizują, zanim manifest, oskarżenie, czy pragnienie zamienią się w wypowiedź, ciało wyrzuca z siebie obrazy, czynności, stany, w których było lub jest w danym momencie. Ciało śni, pragnie, cierpi, dąży do spotkania, dotyku, odpoczywa, zestraja się z otoczeniem, pamięta. Odtwarza w ruchu zarówno dawne stany radości, pamięć związaną z przekroczeniem, jak i zapamiętane traumy.

Wybór spektakli ukazuje wielość strategii artystek i artystów w ich poszukiwaniach skupionych na somatyce, organiczności ruchu, tańczącym i mówiącym ciele. Chcemy przyjrzeć się temu, na jak wielu poziomach artyści komunikują się poprzez ruch z samą/z samym sobą, z drugą osobą na scenie, z widzem.

W programie wrześniowej i październikowej odsłony Sceny Tańca Studio znajdują się nowe lub niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle choreografek i choreografów takich jak Karolina Garbacik, Ryszard Kalinowski, Wojciech Mochniej, Iwona Olszowska, Janusz Orlik, Anna Piotrowska czy Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, współtwórcy spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw.

Po raz pierwszy widownia STS będzie miała możliwość spotkania z twórczością Jakuba Truszkowskiego, związanego przez wiele lat z zespołem Rosas Anne Teresy De Keersmaeker i z les ballets C de la B. Swoje autorskie projekty po raz pierwszy pokażą w ramach Sceny Tańca Studio także Ryszard Kalinowski i Paweł Grala.

Zaprezentowane zostaną prace tworzone przez artyski niezależne i artystów niezależnych lub związanych z instytucjami w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Choreografia zanurzona w realności ciała działa na widzów, na ich serca, powięzi i myśli. Ciało mówi i chce być słyszane. Dynamika ruchu spektakli tej odsłony rozpięta będzie między rozwibrowaniem We_sella Wojciecha Mochnieja a minimalizmem Matrycy Pawła Grali.  Program Słowa przychodzą później to kolejny krok w kierunku możliwie jak najpełniejszego ukazania różnorodności modeli działania, języków ruchu i praktyk artystycznych w polskim tańcu i choreografii.

Wrześniową odsłonę otwiera spektakl Koncert na organy Iwony Olszowskiej, artystki badającej powiązania tańca współczesnego, improwizacji i technik somatycznych. Współpracując z muzykiem Marcinem Janusem, tancerka zestraja się z kolejnymi systemami w ciele, zapraszając widzów do wspólnego wsłuchania się w nie.

Wojciech Mochniej, od lat tworzący w Kanadzie, w latach 90. jako tancerz związany był ze Śląskim Teatrem Tańca, a następnie współtworzył z Melissą Monteros Gdański Teatr Tańca, obecnie W&M Physical Theatre. W ubiegłym roku artysta stworzył spektakl We_selle,w którym występuje razem z Danielą Komęderą, Katarzyną Kostrzewą, Katarzyną Kubalską, Izabelą Zawadzką, Dominiką Wiak, Moniką Witkowską, Tomaszem Ciesielskim, Wojciechem Kaproniem oraz Pawłem Urbanowiczem.

Drugi wieczór rozpocznie się od spektaklu Ostatnie solo K. Ryszard Kalinowski, tancerz i choreograf Lubelskiego Teatru Tańca po raz pierwszy stworzył spektakl dla samego siebie, odnosząc się do zatańczonego dwadzieścia lat wcześniej spektaklu Hanny Strzemieckiej i sztuki Ostatnia taśma Krappa Samuela Becketta.

W spektaklu Poczekalnia 19 Karolina Garbacik bada stan oczekiwania i upływu czasu. Podczas STS, dzień po premierze w Białymstoku, w spektaklu zatańczą Katarzyna Daszuta, Dorota Baranowska, Anna Łaskarzewska, Tomasz Graczyk i Karolina Garbacik.

Wrześniowej odsłonie towarzyszyć będzie otwarty warsztat Iwony Olszowskiej, łączący taniec współczesny, Body-Mind Centering® oraz pracę z wyobraźnią.

Program

2 września 2019, poniedziałek

 

17.00: Iwona Olszowska – warsztat, Duża Scena, 90 minut

19.00: Iwona Olszowska, Marcin Janus Koncert na organy, Malarnia, 40 minut

20.00: Wojciech Mochniej, We_selle, Duża Scena, 65 minut

 

3 września 2019, wtorek

19.00: Ryszard Kalinowski Ostatnie solo K., Malarnia, 35 minut

20.00: Karolina Garbacik Poczekalnia 19, Modelatornia

***

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

IMIT (miniaturka)STUDIO NOWE LOGO 2019 (miniaturka)

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)       Syrenka 2019 STS (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Warszawa: Teatr Studio, plac Defilad 1

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close