Wojciech Mochniej – tancerz, choreograf, pedagog. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. Od 1995 rok. jest wykładowcą na Wydziale Tańca w School of Creative and Performing Arts na Uniwersytecie w Calgary (Kanada). Współpracował z wieloma artystami, m.in. Anna Sokolow, Talley Beatty, MarkHaim, Stephanie Skura oraz Risa Jaraslow. Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Avi Kaisera (Belgia/ Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk, Tani Alvarado oraz Peggy Baker (Kanada). Jako artysta improwizujący doskonalił swoje umiejętności oraz wpółpracował z wybitnymi improwizatorami, takimi jak: Ray Chung, Chris Aiken, David Dorfman oraz Martin Keougha.
Wspólnie z Melissą Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). Od 2000 roku Gdański Teatr Tańca działa jako W&M Physical Theatre z siedzibą w Calgary (Kanada). Teatr prezentował swoje spektakle m.in. w Kanadzie i Polsce oraz w Austrii, Estonii, Finlandii, Niemczech, we Francji, i Włoszech. Prace solowe Mochnieja były przedstawiane m.in. w Kanadzie, Finlandii w ramach Festiwalu „Full Moon Dance” oraz wielokrotnie w Polsce na najważniejszych scenach i festiwalach. Jako pedagog prowadzi warsztaty z tańca współczesnego, improwizacji, choreografii, GYROKINESIS®, oraz pracy z kamerą. W 2002 roku był rezydentem na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu (Austria). Był członkiem zespołu artystycznego Theatre Junction Company of Artist (Calgary) oraz pedagogiem zespołu Decidedly Jazz Danceworks. Stworzył choreografie w polskiej edycji „You Can Dance – Po prostu tańcz”. Magazyn „Dance Europe” nagrodził jego solową pracę Just po prostu jako najlepsze wykonaniue w kategorii „Male Dancer”. Jest laureatem nagród miasta Gdańska oraz miasta Lublin za zasługi dla tańca współczesnego w Polsce. Mochniej jako wykładowca na Uniwersytecie w Calgary prowadzi zajęcia z tańca współczesnego, choreografii, dance and the camera, improwizacji, performansu i repertuaru. W 2018 roku we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018 zrealizował spektakl We_selle.
O pracy warsztatowej z tancerzami
Wojciech Mochniej oferuje nowe/indywidualne spojrzenie na techniki tańca współczesnego, proponując ścieżkę/pracę w kierunku ruchu organicznego. Warsztat opracowany przez pryzmat jego doświadczeń zawodowych, skupia się na eksploracji ciała zarówno w uporządkowanym ruchu i strukturze, jak i w sytuacjach improwizowanych. W pracy warsztatowej skupia uwagę na roli ciężaru ciała oraz przepływu linii energetycznych.
Pracuje nad świadomą izolacją ciała oraz wykorzystaniem jego naturalnych impulsów. Eksploruje połączenie bodźców fizycznych, wizualnych i kinetycznych w oparciu o stany emocjonalne tancerzy. Jako pedagog i choreograf swoją pracę buduje na fundamentalnych zasadach GYROKINESIS®, floorwork, improwizacji i improwizacji kontaktowej, tworząc materiał ruchowy do struktur choreograficznych. Działania te, mają na celu umożliwienie tancerzom dynamicznego doświadczania trójwymiarowości ciała w przestrzeni. Uczestnicy zajęć są kierowani tak, aby uruchomić swoją wyobraźnię i intelekt w pracy nad własnym ciałem, pełną świadomość organizmu i przestrzeni zarówno w pracy indywidualnej, jak i grupowej. Zajęcia warsztatowe mają doprowadzić do całkowitego zaangażowania się w wykonywane działania oraz osiągnięcia maksymalnej radości i satysfakcji z jej efektów.
Podczas warsztatów stawia bardzo wysokie wymagania dotyczące poświęcenia, zaangażowania i rozwoju uczestników swoich zajęć jako tancerzy. Głęboko wierzy w efektywność stawianych wyzwań, podejmowania ryzyka oraz przekraczania granic własnego komfortu.